Ruská ambasáda v Oslu obvinila Norsko z podněcování „špionážní mánie“

Norský premiér Jonas Gahr Støre
 (Kommunesektorens organisasjon / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Norský premiér Jonas Gahr Støre | FOTO: Kommunesektorens organisasjon / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Ruské velvyslanectví v Oslu ve středu oznámilo, že nemá žádné informace o muži zadrženém v pondělí, kterého norská tajná služba podezírá ze špionáže pro Rusko. Ruská ambasáda zároveň obvinila Norsko, že podněcuje „špionážní mánii“.

V pondělí norské bezpečnostní složky zatkly v arktickém městě Tromsö 37letého brazilského občana, kterého podezírají, že v Norsku žil pod falešným jménem a identitou. Podle norské tajné služby PST se ve skutečnosti zřejmě jedná o ruského občana, který pracuje pro ruskou rozvědku. Dotyčný působil jako výzkumník na univerzitě v Tromsö. Ruské velvyslanectví ve středu prohlásilo, že „neví, o co a o koho jde“.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V posledních týdnech rovněž Norsko, které je členem Severoatlantické aliance a významným producentem ropy a plynu, zaznamenalo opakovaně výskyt dronů poblíž svých zařízení v Severním moři. V zemi bylo rovněž zadrženo několik ruských občanů pro podezření z fotografování citlivých objektů a z vypouštění dronů.

„Všechno ruské, ať už se jedná o veřejné subjekty, soukromé společnosti či osoby, budí podezření a zavání špionáží,“ uvedla ruská diplomatická mise. „Není náhodou, že se nyní objevuje případ za případem. Vše je politicky motivováno,“ dodalo ruské velvyslanectví.

Řada evropských zemí posílila bezpečnostní opatření týkající se energetické infrastruktury a internetu poté, co podmořské exploze poškodily v Baltském moři dva plynovody, které vedou plyn z Ruska do Německa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články