Ruská armáda lže o svém postupu u Bachmutu, říká Institut pro studium války

Okupace Ukrajiny neprobíhá podle původních ruských plánů. Ilustrační foto (Armyinform.com.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Okupace Ukrajiny neprobíhá podle původních ruských plánů. Ilustrační foto | FOTO: Armyinform.com.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Podle analytiků Institutu pro studium války (ISW) ruské okupační síly na Ukrajině falšují svá hlášení o postupu v okolí Bachmutu. Tvrdí, že dosahují úspěchů alespoň v Doněcké oblasti, když na jihu utrpěly značné ztráty.

„Ruské jednotky nedělají významný pokrok v okrese Bachmut v Doněcké oblasti ani jinde podél frontové linie,“ píše se doslova v analýze ISW o současné situaci na bojišti.

()

Rusové se snaží propagovat informaci o významném postupu v okolí Bachmutu, aby podpořili upadající bojovou morálku nasazených jednotek. Navíc to má podle analytiků ISW i upevnit pozici Jevgenije Prigožina, zakladatele žoldácké Wagnerovy skupiny. Právě jeho jednotky jsou totiž za neúspěch v postupu na Bachmut zodpovědné.

ISW tvrdí, že ruští okupanti se směrem k Bachmutu pohnuli o zanedbatelný kousek vpřed, ale za značných ztrát. Postup Prigožinovy žoldácké armády, jak sám uvedl na telegramovém účtu, pokračuje tempem maximálně ve stovkách metrů za den.

„Zásadní pokrok je postup o 100 až 200 metrů denně. V podmínkách moderní války je to účinný a stálý krok vpřed,“ napsal Prigožin. Podle analytiků ISW je však takový nicotný postup pro moderní ofenzívu naprosto „absurdní“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články