Ruská armáda na území Běloruska. Lukašenko vydal pokyn k rozmístění jednotek na svém území

Alexandr Lukašenko (Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Alexandr Lukašenko | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vydal pokyn k rozmístění ruské armády na území Běloruska, informuje běloruský server NEXTA. Jednat by se mělo o více než tisíc vojáků, uvedl prezident. Lukašenko rovněž vydal pokyn KGB k provedení protiteroristických opatření. Co těmito opatřeními myslel, zatím ale není jasné.

„To poslední, co potřebují (Ruská federace, pozn. red.), je další konflikt. Víte, že mají dost problémů. Proto bychom neměli očekávat velký počet ozbrojených sil Ruské federace. Ale bude to více než tisíc lidí,“ oznámil Alexandr Lukašenko na schůzce o bezpečnostních otázkách. „Musím vás informovat, že formování této skupiny bylo zahájeno. Probíhá, myslím, už dva dny,“ doplnil běloruský prezident.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Alexandr Lukašenko v pondělí 10. října také připomněl, že se po neformálním summitu Společenství nezávislých států, jehož členy je mimo Rusko a Bělorusko také například Arménie, Ázerbájdžán a Kazachstán, v Petrohradě setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem mezi čtyřma očima.

„Prosím, připravte se na to, že tyto lidi brzy přijmete a podle našeho plánu je v případě potřeby ubytujete. Zachovejte klid,“ instruoval Alexandr Lukašenko ministra obrany.

Na začátku války na Ukrajině útočilo Rusko i z běloruského území. Rusko v pondělí ráno v několika vlnách zasáhlo města napříč Ukrajinou při rozsáhlých útocích, které si podle Kyjeva vyžádaly mrtvé a zraněné a poškodily energetickou infrastrukturu. Moskva na sousední zemi podle ukrajinské armády vypálila desítky raket a nasadila i bezpilotní letouny a letectvo poté, co v neděli Ukrajinu obvinila z útoku na strategický Kerčský most, spojnici Ruska s nelegálně anektovaným Krymem. Poplašné sirény se rozezněly po celé zemi, výbuchy hlásí města od Lvova po Charkov včetně metropole Kyjeva.

Čas a místa útoků si Rusko vybralo tak, aby napáchalo co největší škody, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V Kyjevě se dnes první výbuchy ozvaly v době ranní dopravní špičky, kdy lidé míří do zaměstnání a děti do škol. „Snaží se nás zničit a smazat z povrchu Země. Kompletně. Zničit naše obyvatele, kteří spí doma v Záporoží. Zabít lidi na cestě do práce v Dnipru a v Kyjevě,“ uvedl Zelenskyj ve vystoupení natočeném v centru Kyjeva a Ukrajince vyzval, aby zůstali v krytech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články