Ruská armáda používá na Ukrajině munici z Číny, tvrdí Spojené státy. Zatím není jasné, zda ji dodává přímo Peking

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching (ČTK)

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching | FOTO: ČTK

Na ukrajinském bojišti je podle analýzy Spojených států amerických používána munice vyrobená v Číně, informuje japonský server Kyodo News s odvoláním na vládní zdroje. Podle prvních podezření čínskou munici používají ruské síly. Zda munici dodala Rusku přímo Čína, zatím není jasné.

Spojené státy potvrdily, že na ukrajinské frontě došlo k použití čínské munice. Podle zdrojů japonského serveru má administrativa prezidenta Bidena podezření, že ji vypálily ruské síly. Zatím není jasné, zda munici dodala Rusku přímo Čína. Washington je ale připraven podniknout patřičné kroky, pokud se ověří, že dodávky uskutečnil Peking.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Nedávno přitom zpravodajské služby Spojených států amerických oznámily, že disponují informacemi, které naznačují, že Peking zvažuje zasílání zbraní a munice do Ruska. „Je to něco, co bedlivě a pečlivě sledujeme,“ řekl představitel amerického ministerstva zahraničí serveru Kyodo News.

V pondělí by měl do Ruska přicestovat čínský prezident Si Ťin-pching. Podle Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem podepíše deklaraci, která bude znamenat začátek „nové éry“ rusko-čínských vztahů. Návštěva bude podle agentury AP patrně projevem čínské podpory Putinovi, který již déle než rok vede válku proti Ukrajině.

Čína tvrdí, že je připravena zprostředkovat jednání mezi Moskvou a Kyjevem, které vedou válku od vpádu Ruska na Ukrajinu v únoru 2022. Západ je k nabídce Pekingu skeptický vzhledem k blízkým vztahům Číny a Ruska.

Čína se k rusko-ukrajinskému konfliktu oficiálně staví neutrálně – Peking odmítl ruský vpád na Ukrajinu odsoudit, nicméně ho ani jasně nepodpořil. Američtí představitelé nedávno opakovaně varovali, že Peking zvažuje, že poskytne Moskvě vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články