Ruská armáda se na Ukrajině ztrapnila

(Twitter)

FOTO: Twitter

Ani po třech týdnech se Rusům nedaří srazit Ukrajinu na kolena. Ukrajinská armáda i civilisté kladou agresorovi značný odpor a nedovolují mu dosáhnout cílů, které si pro svoji teroristickou akci Vladimir Putin naplánoval. Podle analýz, které se opírají o zjištění amerických i evropských zpravodajců, to vypadá, že Rusko celou operaci špatně připravilo a zvolilo naprosto amatérskou taktiku.

V prvních hodinách probíhala agrese přesně podle ruské vojenské doktríny limitovaného válčení. To spočívá v rychlém masivním úderu, který má nepřítele zlomit a donutit ho k podpisu kapitulace, či aspoň k vyjednávání. Plán operace byl naprosto odtržený od reality a vycházel ze situa­ce v roce 2014, kdy Rusko anektovalo Krym. „Kdyby v roce 2014 zaútočili na celou Ukrajinu, tak by vyhráli. Jenže Ukrajina se od té doby ohromně zlepšila jak po stránce vojenské, tak i z hlediska ochoty bojovat,“ řekl pro Týdeník Forum vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. Podle něj se ruská armáda ztrapnila, nikdo už ji nebude brát vážně. „Jediné, čím může teď hrozit, jsou jaderné zbraně,“ konstatuje Visingr.

Ruská armáda byla až dosud prezentována jako silná a neporazitelná. Jenže na rozdíl od ukrajinské armády nemá většina ruských vojáků žádné bojové zkušenosti. „Ukrajina totiž na linii bojů se separatisty na východě země pravidelně své jednotky střídala, její vojáci tak získali faktické bojové zkušenosti,“ poznamenává vojenský analytik Dušan Rovenský. V ruské armádě však podobné zkušenosti mají jen některé speciální jednotky. „To, že tam nahnali vojáky základní služby, byla obyčejná vražda. Na Ukrajině totiž dostaly výprask i ruské elitní jednotky včetně 4. tankové gardové divize,“ potvrzuje Lukáš Visingr.

Katastrofa, děs a hrůza
Prvotní potíže pro Rusy nastaly prakticky ihned v zárodku operace, kdy se jim nepodařilo obsadit klíčové letiště u Kyjeva. Rusové svoji armádu naprosto přecenili. „Ruská armáda není schopna vést rozsáhlou moderní válku. Doteď byly všechny konflikty malé, nikdy se jich neúčastnilo více než 10 000 vojáků, teď je to o řád více a oni nejsou schopni takovou operaci podporovat logisticky,“ vysvětluje Lukáš Visingr. Docházejí jim pohonné hmoty, náhradní díly, střelivo, potraviny. Ukrajinci navíc zvolili velice…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články