Ruská ekonomika se výrazně propadla. Netají to ani ruská oficiální čísla

Slogan "Strčte si své sankce až do Evropy" na minibusu ve Volgogradu. To bylo v roce 2015, kdy postih ruské ekonomiky nebyl zdaleka tak výrazný jako dnes. (commons.wikimedia.org/CC BY 3.0/Rartat)

Slogan "Strčte si své sankce až do Evropy" na minibusu ve Volgogradu. To bylo v roce 2015, kdy postih ruské ekonomiky nebyl zdaleka tak výrazný jako dnes. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 3.0/Rartat

Vladimir Putin celé měsíce tvrdil, že „ekonomická blesková válka“ proti Rusku selhala, ale i podle oficiálních výsledků, které lze v Rusku stále publikovat, je zřejmé, že západní sankce uvalené kvůli invazi na Ukrajinu ruskou ekonomiku citelně zasáhly. Zhoršují dodávky vybavení pro armádu a omezují její schopnost zahájit jakoukoli novou pozemní ofenzívu. Je také obtížné vyrobit nové rakety, uvádějí ekonomové a vedoucí představitelé ruského byznysu.

List The Washington Post vidí náznak přiznání problémů v tom, že Putin minulý měsíc zahájil činnost nové rady pro koordinaci dodávek pro ruskou armádu a zřejmě si tedy uvědomuje rozsah ekonomických problémů, kterým země čelí.

„Musíme být rychlejší v rozhodování otázek spojených se zásobováním speciální vojenské operace a s potíráním omezení v ekonomice, která jsou bez jakéhokoli přehánění skutečně bezprecedentní,“ řekl Putin.

(Týdeník FORUM)

„Poslední údaje ukazují, že situace se od léta, kdy se zdálo, že se ruská ekonomika podpořená stálým přílivem příjmů z ropy a plynu stabilizovala, výrazně zhoršila. Údaje, které minulý týden zveřejnilo ministerstvo financí, ukazují, že klíčový ekonomický ukazatel – daňové příjmy z jiného než ropného a plynárenského sektoru – se v říjnu ve srovnání s předchozím rokem snížil o 20 procent, zatímco ruská státní statistická agentura Rosstat oznámila, že maloobchodní tržby se v září meziročně snížily o 10 procent a obrat v nákladní dopravě klesl o 7 procent,“ píše The Washington Post.

„Všechny objektivní ukazatele naznačují, že dochází k velmi silnému poklesu ekonomické aktivity,“ řekl Vladimir Milov, bývalý náměstek ruského ministra energetiky, který je nyní předním opozičním politikem v exilu. „Spirála se stupňuje a nyní z ní není cesty ven.“

Co je hlavními příčinami propadu? Západní zákaz dovozu technologií, vynucená mobilizace více než 300 000 ruských branců, odchod nejméně stejného počtu lidí do zahraničí, kteří před mobilizací utíkají. Putinovo vlastní omezení dodávek plynu do Evropy a pak výbuch plynovodu Nord Stream ⁠– to všechno vedlo k prudkému poklesu těžby plynu. V říjnu to bylo o 20 procent méně ve srovnání s předchozím rokem. Klesá také prodej ruské ropy do Evropy a 5. prosince na ni má být uvaleno embargo.

()

Kreml se sice chlubí nižším než očekávaným poklesem HDP, jenže ekonomové a vedoucí představitelé podniků říkají, že hlavní údaje o HDP neodrážejí skutečný stav ruské ekonomiky, protože ruská vláda fakticky ukončila směnitelnost rublu.

„HDP přestal mít jakýkoli význam, protože za prvé nevíme, jaký je skutečný kurz rublu, a za druhé, pokud vyrobíte tank a pošlete ho na frontu, kde ho okamžitě vyhodí do povětří, pak se to stále považuje za přidanou hodnotu,“ píše Vladimir Milov ve zprávě pro Centrum evropských studií Wilfrieda Martense zveřejněné tento měsíc.

Listopadová zpráva centrální banky varovala, že ruský HDP bude ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 čelit výraznějšímu poklesu o 7,1 procenta. „Musíme se na situaci dívat opravdu velmi střízlivě a s otevřenýma očima. Věci se mohou zhoršit, to chápeme,“ řekla předsedkyně centrální banky Elvira Nabiullina ruským zákonodárcům. Příští rok může být situace ještě horší.

„Putin se obává, že musí zasáhnout, aby se ujistil, že dodávky budou k dispozici“ řekl Sergej Gurjev, prorektor francouzské Sciences Po. „Obává se, že sankce skutečně zasáhly schopnost vyrábět zboží.“

Nálada mezi podnikateli není dobrá, protože nové zákony budou ukládat vysoké pokuty vedoucím pracovníkům podniků, kteří odmítnou plnit zakázky pro armádu. Kdyby někdo nechtěl dodávat zbožní za (pro armádu) příznivou cenu, hrozí mu i vězení. Podnikatel, který mluvil pod podmínkou anonymity, sdělil, že tichá mobilizace ruské ekonomiky již dávno probíhá, mnoho podnikatelů je nuceno vyrábět za nevýhodné ceny, ale bojí se ozvat.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Neoficiální důkazy uváděné v ruském tisku poukazují na obrovské problémy se zásobováním nově povolaných ruských branců vybavením. Podrobná říjnová zpráva v ruském deníku Kommersant popisuje obrovský nedostatek munice a dodávek uniforem pro brance, přičemž výrobci uvádějí potíže se zajištěním potřebného materiálu kvůli sankcím. Další podnikatelé mluví o tom, že vojenský debakl Ruska na Ukrajině odhalil obrovskou neefektivitu a korupci v ruském vojenském průmyslovém komplexu. Za několik let byly utraceny biliony rublů, zmizely neznámo kam.

Až 5. prosince vstoupí v platnost embargo Evropské unie na prodej ruské ropy, tak to podle ekonomů může ruský rozpočet stát nejméně 120 milionů dolarů denně na ušlých příjmech.

Špatné zprávy se dají najít v mnoha oblastech. Publicista Boris Grozovski je vyjmenovává ve svém článku na webu Wilsoncenter.org.

()

„Kvůli nejistotě válečného období soukromé společnosti omezují své investiční programy. Například Černogolovka, výrobce nealkoholických nápojů, zmrazila investice do nových výrobních zařízení za 5 miliard rublů a Severstal odmítl koupit novou plynovou turbínu. Město Sankt Petěrburg snížilo z 55 miliard na 30 miliard rublů plánované investice do výstavby nového metra v roce 2023. Rozpočtová podpora investic v roce 2023 se sníží o 10 procent oproti plánované úrovni, ale prioritních programů, včetně výdajů na vojenské vybavení, se to nedotkne,“ píše Grozovski.

Potíže má automobilový trh. Přední výrobci automobilů opustili Rusko, západní dodavatelé náhradních dílů byli většinou vykázáni nebo dodržují sankce. Prodej aut se letos sníží asi o 60 procent, k dispozici budou pouze vozy čínské a ruské výroby. Omezení dovozu elektroniky a pokračující krize s čipy možnosti výrobců také postihují. Přivézt komponenty přes třetí země je náročné, protože se mnohé země bojí sankcí ze strany USA a EU. Dodávky přes středoasijské země jsou nepravidelné.  Čínští výrobci automobilů nespěchají s otevřením montážních závodů v Rusku.

Po vyhlášení mobilizace prudce poklesla poptávka po nových nemovitostech v Moskvě, a to o 36⁠–37 procent. Hospodářský pokles a mobilizace podpořily nárůst špatných úvěrů. Například v září 2022 vzrostl počet nesplácených úvěrů na automobily během jednoho měsíce o 19 procent; 13 procent těchto úvěrů je nyní po splatnosti. O 35 procent vzrostlo během září nesplácení hypoték.

()

Restaurace, kina, klenotnické značky, služby pro automobily, zboží pro stavebnictví a opravy, knihkupectví, výrobce nábytku a fitness kluby ztrácejí zákazníky. Chybí zaměstnanci odvedení do armády.

„IT inženýři jsou nejmobilnější částí ruské pracovní síly: v roce 2022 opustilo zemi více než 30 procent IT specialistů. Některým z nich pomohli jejich zaměstnavatelé přesídlit do zemí na hranicích Ruska. Zákon ukládá firmám, jejichž zaměstnanci obdrželi na pracovišti vojenskou výpověď, povinnost doručit je zaměstnancům. Existují však případy, kdy zaměstnavatelé převádějí zaměstnance, za které obdrželi předvolání, nebo je umístili na dovolenou, zatímco ve skutečnosti tito lidé nadále pracují a skrývají se před mobilizací,“ popisuje situaci Boris Grozovski.

Stav ekonomiky záleží nejen na těchto empirických faktorech, ale také na očekávání a důvěře lidí. Jak se válka prodlužuje, roste ve společnosti skepse a to se nakonec projeví dalšími nepříznivými čísly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články