Ruská informační válka v praxi: Zemanova fanynka Vičanová a podivný průzkum

()

V České republice existuje mnoho kvalitních webů či iniciativ, které svědomitě mapují ruskou propagandu, která se u nás – zejména na internetu – rozmáhá stále více. Rusko se před několika dny pokusilo situaci otočit a prostřednictvím televize Rossija 1 a dalších médií informovalo o faktu, že Západ včetně Česka využívá propagandu protiruskou a všichni jsou tu na Vladimira Putina zlí.

Kreml má v České republice i jiné pilné spolupracovníky než obskurní weby typu Sputinik, AC24, Aeronet a další. Od Jiřího Vyvadila, přes současné protiislámské fanatiky až po nejvyšší patra české politiky (nesmíme zapomenout na pana prezidenta, který prokremelskými výroky nešetří, v posledních dnech připomeňme například vyjádření směrem k Nadje Savčenkové).

Ve špatné společnosti. Prezident Zeman na pražském Albertově 17. listopadu 2015 při společném vystoupení s lídrem Bloku proti Islámu Martinem Konvičkou. (repro ČT24.cz)

Ani v pořadu na televizi Rossija 1 čeští zástupci nemohli chybět a nebyl to nikdo jiný než Zemanova fanynka a milovnice ruského prezidenta Putina Jelena Vičanová, kterou známe zejména díky svolání demonstrace na podporu české hlavy státu 17. listopadu na Albertově, kde díky ní Miloš Zeman vystoupil na podiu s takovými esy jako Martin Konvička nebo Marek Černoch. Ve svém hvězdném vystoupení souhlasila s tím, že kampaň proti Rusku vedou v tuzemsku neziskové organizace a některá média v čele s Rádiem Svobodná Evropa.

Propaganda prý vládne také českým školám, kde se žákům tvrdí, že Rusové poslali své vojáky na Donbas (jak víme, byli to náhodní vojáci, kteří přijeli na dovolenou) nebo vyhrožuje celé Evropě (což potvrzují například názory vrcholných evropských politiků). „Do škol, institutů a na vysoké školy teď začaly jezdit neziskové organizace, které na to získávají peníze z Evropské unie,“ sdělila ruskému národu své odhalení Vičanová. Narážela tak například na Iniciativu pro evropské hodnoty nebo organizaci Člověk v tísni, která mj. pořádá festival Jeden svět na školách.

Eric Drooker

Podle ruského think-tanku RISI, který se v pořadu státní televize také objevil, je prý nejvíce protiruských zpráv v médiích právě v Česku. Bohužel následující informace celé sdělení poněkud znedůvěryhodnila, jelikož médium, které je podle tvůrců průzkumu v Rusku nejvíce kritické, jsou Parlamentní listy, což každý soudný člověk uzná za naprostý nesmysl. Svobodné fórum se umístilo na hezké páté příčce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]