Ruská kina jsou prázdná a bez tržeb. Nejsou hollywoodské filmy

Ilustrační foto (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/IvanA)

Ilustrační foto | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/IvanA

Kvůli nedostatku zahraničních premiér klesl počet fungujících kin v Rusku o více než třetinu. Většinou se některá kina zavírají ve všední dny a otevírají o víkendech, ale některá kina nejsou využívána už tři měsíce: ruské premiéry nemají dostatečnou návštěvnost.

V blízké budoucnosti se situace s návštěvností filmů jen zhorší, protože hollywoodské trháky tradičně vydělávaly v letním období, vysvětlují analytici.

(Týdeník FORUM)

Zpráva o propadu návštěvnosti pochází ze samotného Ruska a píše o tom deník Kommersant. Ten se podíval na statistiky Asociace majitelů kin (AVK) o promítání v ruských kinech. Podle nich počet kin, která ve všední dny promítala alespoň jedno představení denně, byl na začátku června o více než třetinu nižší než na začátku roku.

„K 6. červnu tak došlo k poklesu o 36 procent na 3,6 tisíce kin oproti 5,7 tisíce kin z 5. ledna letošního roku. Zároveň ukazatel vykazuje méně výrazný pokles o víkendu – 4. a 5. června činil 21 procent oproti lednu. Kina využívají méně sálů, protože klesá objem obsahu: hlavní hollywoodské společnosti – Universal, Warner Bros, Disney, Sony a Paramount – přestaly od března distribuovat filmy v Rusku kvůli vojenským akcím na Ukrajině. V této souvislosti se také prohloubil pokles příjmů a návštěvnosti.“

To má pochopitelně dopad na tržby. V týdnu od 30. května do 5. června v porovnání s průměrem roku 2021 se snížily tržby kin o 63 procent na 681,4 milionu rublů a návštěvnost klesla o 57 procent na 1,2 milionu.

To ještě nemusí znamenat, že se zavírají nebo budou zavírat celá kina. Některé multiplexy mají propad přes týden, ale v neděli jsou jednotlivé sály zase plné.

()

Generální ředitel sítě “Premjer Zal” Vladimír Petelin říká: „Pokud mluvíme o kinech, která mají více než osm sálů, asi dva nebo tři z nich jsou ve všední dny a o víkendech nefunkční. Nyní mohou být obsahem řádně zajištěny v průměru pouze čtyři sály.” Filmů se uvádí hodně, ale nechodí na ně dost lidí.

V druhé polovině léta se situace podle analytika Stanislava Demidenka ze společnosti “Kinobyznes segodnja” ještě zhorší: “Tradičně se během prázdnin a dovolených v pokladnách kin objevují pouze projekty hollywoodských studií. Přinejmenším do konce léta se neobjeví žádné tituly schopné přilákat masové publikum.“ Sály se podle něj budou zavírat i nadále, protože “provoz moderního multiplexu nemá v současné situaci smysl”.

Na druhou stranu Demidenko upozorňuje, že uzavírání sálů kvůli optimalizaci “by nemělo příliš děsit”: “Dokud nebude překročen bod, odkud není návratu, bude obnovení práce v případě změny situace na trhu trvat dny nebo dokonce hodiny. Vše souvisí s politickou povahou krize, a proto nelze dělat dlouhodobé prognózy.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články