Ruská lékařka upozornila na Putinovo selhání v boji s koronavirem. Zatkla ji policie

Twitter

Lékařka Anastasia Vasilyeva z Aliance lékařů upozorňuje na selhání ruské vlády v boji s koronavirem. Noc strávila na policejní služebně | FOTO: Twitter

Předsedkyně lékařského sdružení, která kritizovala reakci ruské vlády na pandemii čínského koronaviru, skončila v cele. Policie ji zatkla během cesty po regionálních nemocnicích, kde měla posuzovat jejich připravenost na příchod pandemie a zároveň dodat lékařům ochranné pomůcky a další bezpečnostní vybavení.

Anastasii Vasiljevovou z Aliance lékařů, podporované šéfem ruské opozice Alexejem Navalným, zastavila policie ve městě Okulovka, ležícím asi 400 km severně od Moskvy. Ženu pak policisté drželi přes noc na služebně u výslechu. Zprávu o tom přinesla rozhlasová stanice Svobodná Evropa RFE/RL s odvoláním na členy zmíněného lékařského sdružení.

Zatčení Vasiljevové zachycuje video, které sdružení zveřejnilo na Twitteru. Ukazuje policisty v doprovodu několika mužů v civilu, jak Vasiljevovou násilím vlečou na služebnu. Video je opatřené textem, kde stojí, že dotyčná upadla do bezvědomí poté, kdy ji jeden z policistů začal škrtit.

Jak Radiu Svoboda popsal Ivan Konovalov z Aliance lékařů, na místní policejní služebnu lékařku odvezli v neoznačeném autě. Po krátkém soudním jednání dostala pokutu 1600 rublů za neuposlechnutí příkazů policistů. Zatčení lékařky, navíc ještě v době zdravotní krize, kritizovala organizace Amnesty International. Jak napsala, „je šokující, že se ruské úřady bojí víc kritiky než pandemie smrtícího viru.“

Vasiljevová kritizovala vládu za neadekvátní reakci na šíření koronaviru a obvinila ji z toho, že se od začátku března, kdy o něm informuje, pokouší tajit skutečný počet nakažených. „Vláda nepokrytě lže,“ prohlásila s tím, že se politici obávají toho, že současná zdravotní krize zcela obnaží žalostný stav, v němž se nachází celé ruské zdravotnictví.

„Projedeme celé Rusko na délku, abychom posoudili zdravotnická zařízení a dodali lékařům ochranné vybavení všude tam, kde nebylo v silách vlády, aby je zajistila sama,“ uvedla lékařka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner