Ruská loď se pohybovala nad klíčovým plynovodem v Jadranu, píše tisk

Ilustrační foto. (AdobeStock)

Ilustrační foto. | FOTO: AdobeStock

Loď ruského námořnictva se několik hodin pohybovala v části Jaderského moře, kudy prochází klíčový ropovod TAP (Trans Adriatic Pipeline), který dodává ázerbájdžánský plyn do Itálie. Píší to italská média. V Jaderském moři se nachází alespoň jedna ruská bojová loď, která zřejmě sleduje aktivity amerického a italského námořnictva v oblasti.

Podle záznamů z otevřených zdrojů se ve čtvrtek loď ruského námořnictva Akademik Paškin několik hodin zdržovala v oblasti Jaderského moře mezi Itálií a Albánií, kudy prochází klíčový plynovod TAP a další infrastrukturní sítě. Ruská loď měla zapnuté identifikační zařízení, díky čemuž bylo možné sledovat její pohyb, píše deník La Stampa.

V Jaderském moři se v posledních dnech nachází alespoň jedna ruská bojová loď, několik plavidel italského námořnictva a také bojová skupina kolem americké letadlové lodi George H. W. Bush. Podle záznamů ze satelitu se ruská bojová loď, kterou se nepodařilo ze snímků zcela identifikovat, přiblížila právě k americkým plavidlům.

Akademik Paškin je jednou z nejnovějších lodí ruského námořnictva. Slouží především jako logistická podpora bojovým lodím, podle italského tisku ale může plnit i výzvědné úkoly.

Plynovod TAP přiváží do Itálie ázerbájdžánský plyn z Řecka a Albánie. Jeho roční přepravní kapacita činí deset miliard metrů krychlových plynu, což je zhruba jedna sedmina italské roční spotřeby. Plynovod má klíčovou roli ve snižování závislosti na dovozu plynu z Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články