Ruská média lžou Rusům, že Češi masově protestují proti konvoji

Eric Drooker

Zatímco v Česku odpůrci amerického konvoje propadli jisté depresi, protože revoluční nadšení se odehrávalo především na internetu a do terénu se moc nepřelilo, ruská média podala události u nás po svém, tedy především jako sérii protestů proti konvoji. Patrné je to především na zpravodajství z Prahy.

Například 29. března přinesla ruská televize RT záběry z Václavského náměstí, kde ukazovala především potyčky mezi účastníky a projev Vojtěcha Filipa. (video)

Server stanice také sděluje, že minulý týden vláda schválila průjezd, aniž by věc diskutovala v parlamentu. Zmiňuje iniciativy, které protesty pořádají, a cituje komunisty, kteří se obávají dopravní zácpy a toho, že vozidla poškodí komunikace.

Televize Rossia24 referuje o tom, že průjezd amerického konvoje rozdělil zemi na dva tábory, stoupence a protivníky, ale prý čím blíže byl konvoj k Česku, tím větší byla vlna nevole. Všechny mítinky a akce, které v tyto dny probíhají v Česku, jsou  vedeny heslem „Ne americkému konvoji“. Antiamerický mítink na Václavském náměstí podle serveru stanice „sjednotil všechny ty, kteří ještě nedávno byli protivníky“, politické strany, občanská sdružení a neziskové organizace. (video)

Na záběrech mluví aktivistka Táňa Bednářová, která průjezd srovnává s německou okupací, a Jan Miklas, titulovaný jako politolog, který říká: „Je to zbytečná ukázka síly, která by měla ukázat podřízenost ČR. Koneckonců, oni mohou jet rovnou z Polska do Německa po kratší trase, tak je to samozřejmě provokace a demonstrace síly.“
Účastník mítinku Oldřich Kalous zase říká, že jsme v NATO nezákonně, protože o vstupu do NATO neproběhlo referendum.

O shromáždění na náměstí Míru, kde se shromáždili stoupenci amerického konvoje, není nikde ani zmínka.

Referuje se i o událostech mimo Prahu. Server russian.rt.com píše 30. 3., že „desítky obyvatel českého města Harrachov se shromáždily v předvečer u polských hranic, aby pozdravily americkou vojenskou kolonu. Nicméně, závada na jednom z obrněných transportérů konvoj zdržela o sedm hodin. Frustrovaní Češi nečekali na americkou armádu a šli domů“.

rrrr2 (2)

Televize NTV zase oznamuje, že česká policie zadržela protiamerické protestující, kteří se pokoušeli kolonu zastavit. (video)

Pokud jde o tisk, ruská Pravda byla připravena předem a psala už 21. 3., že „Armáda České republiky je připravena chránit americké vojáky před svými krajany“. A připomíná, že ministr obrany Stropnický nazval debaty kolem konvoje švejkovskými.

rrr4 (2)

Ruský zpravodajský propagandistický server Sputnik cituje slovenského expremiéra Jána Čarnogurského, který vysvětluje, proč konvoj nejel i přes Slovensko: „‘To, že konvoj nepojede přes Slovensko, se dá vysvětlit tím, že prakticky každé dva týdny se ve čtvrtek konají v různých městech (Bratislavě a dalších velkých městech) vystoupení proti rozmísťování základen NATO. A tyto demonstrace budou pokračovat, jsou poměrně početné, lidé přicházejí s hesly proti NATO jako takovému. Průjezd takového konvoje Slovenskem by byl čistou provokací a ještě víc lidí by bylo proti NATO,‘ řekl Čarnogurský.“
Sputnik ještě pomocí slov Čarnogurského naznačuje, co bude odpůrcům konvoje hrozit: „‘V předcházejících letech byl konvoj přesunován po železnici, letos ale právě kvůli demonstraci síly projíždí přes území těch států, kterým chce NATO ukázat svou sílu. Na Václavském náměstí v Praze se připravuje rozsáhlá demonstrace proti průjezdu sil NATO přes české území. Přitom se v médiích objevila zpráva o tom, že jakákoli vystoupení proti konvoji budou trestána podle trestního zákonodárství,‘ řekl bývalý slovenský premiér.“
Ruská média nevěnují velkou pozornost stoupencům konvoje a ani nezmiňují průzkumy veřejného mínění, podle kterých většině obyvatel průjezd americké kolony nevadí. Je zřejmé, že některá ruská média dokážou vytvořit snový svět kremelské propagandy, aby běžný Rus pochopil, jak Češi pod americkou vojenskou botou trpí.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner