Ruská novinářka prý může jít za kritiku války až na 15 let do vězení. Pracuje pro Kreml, ozývá se

Marina Ovsjannikovová vystoupila během živého vysílání s protiválečným transparentem (ru.wikipedia.org/Добросовестное использование)

Marina Ovsjannikovová vystoupila během živého vysílání s protiválečným transparentem | FOTO: ru.wikipedia.org/Добросовестное использование

Marina Ovsjannikovová se do povědomí veřejnosti dostala především svým březnovým výstupem v ruské státní televizi. Novinářka totiž tehdy vnikla s protiválečným transparentem s nápisy „Lžou vám“ a „Zastavte válku“ do živého vysílání a odsoudila tak okupaci Ukrajiny. Nyní ji za to patrně čeká vysoký trest.

Bývalá redaktorka ruské státní televize se po svém protestu stala terčem nátlaku ze strany bezpečnostní služby. Ta u Ovsjannikovové tento týden provedla nečekanou razii. Podle novinářčina právníka Dmitrije Zachvatova došlo k vyražení vstupních dveří domu, informuje renomovaný server Politico.  

(Týdeník FORUM)

Odpůrkyně okupace Ukrajiny na telegramu uvedla, že deset příslušníků Vyšetřovacího výboru vniklo do jejího domu v šest hodin ráno, když ještě spala. „Vyděsili mou malou dcerku,“ napsala.

Podle Zachvatova byla Ovsjannikovová následně předvedena před Vyšetřovací výbor Ruské federace, orgán, který je podobný americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování. Čtyřiačtyřicetiletá novinářka je podle dostupných informací vyšetřována kvůli šíření nepravdivých informací o ruské armádě. To umožňuje zákon, který byl odhlasován jen krátce poté, co Rusové odstartovali invazi na Ukrajinu.

Obvinění, které je nyní důvodem vyšetřování, se ovšem netýká březnového výstupu ve státní televizi. Souvisí s další protestní akcí, které se Ovsjannikovová zúčastnila a na níž prezentovala plakát s nápisem „Putin je vrah. Jeho vojáci jsou fašisté“. Pokud by soud rozhodl o vině a uložil by trest v maximální výši, mohla by podle  Zachvatova novinářka skončit ve vězení až na deset let. Další zprávy uvádějí dokonce jako možný až patnáctiletý trest.

()

Za svůj protest v přímém přenosu vysílání ruské státní televize dostala Ovsjannikovová pokutu 30 000 rublů (zhruba 11,5 tisíce korun). Další dvě pokuty musí zaplatit za své příspěvky na sociálních sítích, kde údajně diskredituje ruskou armádu. Dohromady se jedná o 90 tisíc rublů (asi 35 tisíc korun). Ani přes tyto postihy nepřestala televizní reportérka protestovat proti válce na Ukrajině. „K soudu chodím jako do práce,“ sdělila novinářům.

Kritička Kremlu, či jeho poskok

Jak ovšem Politico uvádí v článku z 1. května, ne všichni věří, že je Ovsjannikovová obětí. Objevily se dokonce spekulace, že je nastrčená Kremlem. Je totiž hned několik zvláštních okolností, které se v příběhu novinářky zdají nelogické. Například to, proč by dlouholetá podporovatelka Putinova režimu najednou riskovala svůj život v blahobytu, kariéru a svobodu.

Stejně podezřelé jsou pokuty, které Ovsjannikovová dostala. Respektive jejich výše. Pokud skutečně měla porušit nový přísný zákon, který Kreml prosadil, není necelých 50 tisíc korun jen plácnutí do vody pro novináře a západní politiky? Navíc, pokud jí hrozí patnáctileté vězení, proč se z Německa, kde začala pracovat, vracela do Ruska? Mnoho otázek, které si pokládají někteří Rusové, stále čeká na odpovědi.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

Na dotaz redaktora serveru Politico, proč dostala tak mírný trest, Ovsjannikovová odpověděla, že šlo o „geniální“ tah Kremlu, který ji zároveň odstranil z titulních stránek novin a podkopal její důvěryhodnost.

„Jsem připravena jít na detektor lži a odpovědět na jakoukoli otázku,“ řekla. „Kreml je dost chytrý. Mají to promyšlené a mají velmi dobrou strategii. Snaží se všemi možnými způsoby znehodnotit mé vystupování, ponížit mě, očernit, pošpinit,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články