Ruská novinářka se vysmála komunistům za odhalení desky Stalinovi. Dostala vysokou pokutu

FB Iriny Slaviny

Znevažovat adoraci vraha,je vRusku nebezpečné. Pokutovaná novinářka Irina Slavina by mohla vyprávět | FOTO: FB Iriny Slaviny

Soud v Nižném Novgorodu uložil pokutu 70 tisíc rublů šéfredaktorce webu KozaPress Irině Slavině za pohrdání autoritou. Úřadům se totiž nelíbila poznámka, kterou dotyčná novinářka komentovala odhalení pamětní desky Stalinovi ve městě Šachunja, které navrhla přejmenovat na „Šachujna“.

Podle šéfa lidskoprávního sdružení Agora Pavla Čikova jde o nejvyšší pokutu, jakou kdy úřady podle článku o pohrdání autoritou uložily. Výrokem Slaviny se od začátku října zabývají vyšetřovatelé ze zvláštního oddělení ministerstva vnitra, kteří proti novinářce vedou správní řízení pro údajný projev neúcty vůči úřadům a společnosti.

Svůj satirický příspěvek Irina Slavina uveřejnila na sociální síti. Terčem jejího posměchu byli komunisté za to, že odhalili pamětní desku Stalinovi ve městě Šachunja v oblasti Nižnij Novgorod. Slavina v reakci na to později zveřejnila svůj nápad. Poukázala na událost, při níž komunisté připevnili na zeď domu „Stalinův ksicht“ a navrhla proto město Šachunja přejmenovat v Rusku nepublikovatelným způsobem. Ruskojazyčná mutace BBC doslova píše, že Slavina „navrhuje přeházet písmena v názvu města tak, že by kořen jeho názvu vyzněl hrubě“.

Soud vyšel z policejní zprávy odkazující na vyjádření doktora filologických věd a profesora právnické fakulty Timura Radbila, podle nějž pozměněné jméno vzbuzuje „jednoznačné obscénní asociace, je urážlivé, porušuje normy veřejné morálky a vyjadřuje jasnou neúctu vůči společnosti“. Zda a případně nakolik neuctivý byl k lidem komunisty adorovaný vrah Stalin, rukama jehož pochopů zemřely miliony lidí, filolog zapomněl říci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner