Ruská plynová válka mění i byznys českých miliardářů

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Putin používá plyn jako zbraň proti Evropské unii. Pokud naplní své hrozby, Česko či Slovensko by mohly být další v řadě těch, komu vypne dodávky. Situaci bedlivě sledují i čeští  miliardáři, pro něž je ruský Gazprom dlouhodobě v obou zemích velkým obchodním partnerem.

Firma EP Infrastructure je zlaté vejce. Tedy alespoň donedávna nezpochybnitelně byla. Vlastníkem společnosti zaměřené na tranzit, distribuci a skladování zemního plynu, ale i elektřiny je EPH Daniela Křetínského, 31 % v ní drží čtyři zahraniční investiční fondy. Svým majitelům firma opakovaně vynášela na dividendách stovky milionů eur. Teď se ale časy mění. EP Infrastructure (EPIF) letos, respektive do doby „než se situace stabilizuje, žádné dividendy akcionářům platit nebude. Na celkovém finančním výkonu EPH se firma dosud podílela zhruba z 55 %.

Když to Kreml vypne

Klíčovou společností spojenou s ruským plynem (a spadající pod EPIF) je slovenská tranzitní společnost Eustream. Celkem 51 % v ní drží Slovenská republika, zbylých 49 % a manažerskou kontrolu má EPH. Pokud by Kreml dodávky na Slovensko vypnul, či se dodávky z východu na západ vedly jinudy, Eustream by to na příjmech silně pocítil. I když se vloni právě kvůli nižším dodávkám plynu z Ruska čistý zisk firmy propadl o 23 procent, pořád to dělalo pěkných 277 milionů eur (zhruba sedm miliard korun).

„Pokles provozní výkonnosti byl po úspěšných předchozích letech v zásadě očekávaný. Plyne zejména z nižších objemů dodávek plynu přepravovaného naším plynovodem v roce 2021,“ říká Václav Paleček, finanční ředitel EP Infrastructure. Se žádným krizovým scénářem Křetínského firma alespoň navenek nepočítá. „Pokud jde o invazi na Ukrajině a s ní související sankce proti Ruské federaci, do současné chvíle nedošlo k přerušení dodávek plynu z Ruska a nic nenasvědčuje tomu, že by hlavní ruský přepravce neměl splnit své smluvní závazky,“ dodává Paleček.

Podle energetického analytika a investora Michala Šnobra i tak nyní Křetínský a jeho EPH s ohledem na válku na Ukrajině a na nejisté dodávky plynu „asi neprožívá jednoduché časy“. Sama EPH to ale vidí jinak.

„Segment…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články