Ruská policie při protestech proti válce na Ukrajině zadržela přes 180 lidí

Demonstrace v Rusku. Ilustrační foto.  (RFE/RL)

Demonstrace v Rusku. Ilustrační foto. | FOTO: RFE/RL

Více než 180 lidí dnes zadrželi policisté v 15 ruských městech při nepovolených demonstracích proti válce na Ukrajině. Informovala o tom nevládní organizace OVD-Info, která monitoruje zásahy ruské policie.

V Moskvě se lidé nesouhlasící s ruskou agresí vůči Ukrajině sešli v parku Zarjaďje v centru města a ve vánici protestovali vsedě, uvedl zpravodaj agentury AFP. V okolí parku, který se nachází nedaleko Kremlu, policie rozestavila více než 30 dodávek, do kterých odváděla zadržené demonstranty. „Ne válce!“ křičela jistá žena, kterou členové bezpečnostních sil zadrželi. Stejný osud potkal přes dvacet lidí.

Organizátoři protesty svolali prostřednictvím sociálních sítí od Vladivostoku na Dálném východě až po Petrohrad. V tomto městě na severozápadě země policie zadržela asi 25 lidí. Akce byly namířené nejen proti válce na Ukrajině, ale i proti „kolapsu ruské ekonomiky“, prezidentu Vladimiru Putinovi i proti věznění opozičního politika Alexeje Navalného. „Rusko si zaslouží mír, demokracii a prosperitu,“ uvedli pořadatelé.

Zadrženým hrozí v závislosti na vznesených obviněních pokuty, ale i dlouhé tresty odnětí svobody. V Rusku je zakázáno nazývat invazi na Ukrajinu válkou, podle oficiálních míst jde o „speciální vojenskou operaci“. Pokračuje 38. dnem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com