Ruská propaganda se zaměřila na české vědce. Díky Babišovým Lidovým novinám

Miloš Zeman (ČT)

Miloš Zeman | FOTO: ČT

Jeden článek v Lidových novinách, médiu, které patří do impéria premiéra Andreje Babiše, spekuluje nad tím, zda udělení medaile z rukou prezidenta Zemana nemá v důsledku negativní vztah k další kariéře vyznamenaných. Nic převratného, zvlášť u periodika, které se z respektovaných a uznávaných novin změnilo během pár krátkých let na babišovský temný močál. Často i na deník, který hájí kromě premiéra i prezidenta.

Text je z kategorie pitomých a novinářsky neobratných. Přináší bombastickou informaci, že „další vyznamenaný musel opustit své místo“ a prý je to způsobeno jakousi Zemanovou kletbou, tedy ostrakizováním ostatními kolegy a nadřízenými. Mimochodem, v článku jsou (alespoň že tak) tito nadřízení citováni a jejich vysvětlení je jasné. Žádná kletba neexistuje. A tím se nad tématem zavírá voda, alespoň v našem mediálním prostředí. Nikdo nemá potřebu se v té hlouposti dále matlat a LN splnily zadání.

Vzápětí se ale této spekulace chopí ruská propaganda. A kanál Sputnik za nic jiného než za propagandisty a zpravodajskými důstojníky řízené médium považovat nelze. A na světě je výkřik o Zemanově kletbě a další manipulace a lži. V první části se autor věnuje článku LN, ve druhé už pak jasně fabrikuje atak vůči akademické obci v ČR, proti Česku jako zemi, kde se za souhlas se slovy snad nenáviděného Zemana vyhazuje na dlažbu, a (sic!) jako zemi, kde se připravuje režim, který v důsledku vedl k bombardování Berlína a Drážďan, tedy režim nacistický. 

Tento podivuhodný oslí můstek je fascinující, ale styl textu je vcelku jasný. „Pokud jsou lidé skutečně vypuzováni z pracovních kolektivů a diskriminováni na základě vyznamenání od demokraticky zvoleného prezidenta, potom jsme na cestě k Drážďanům a Berlínu roku 1945.“ 

Pokud autorovi tohoto propagandistického výkřiku rozumím, tak u nás na dveře buší jakýsi temný nacistický režim, který se už začíná veřejně projevovat. A hrozí nám, že k nám kvůli tomu přiletí bombardéry. Asi ruské, jinak si ta slova vysvětlit nedovedu. Takže vyhrožování? A to jsem pominul fakt, že autor původnímu článku neporozuměl a evidentně se domnívá, že LN tím na Zemana a jeho činy útočí. Jenže opak je pravdou.

Á propos – autor… Pod článkem v Sputniku je podepsán Jan Masák. Takže by se mohlo zdát, že jde o dílo nějakého českého autora, nakloněného spolupráci s moskevskými tajnými službami a propagandisty. Jenže, ať hledáte, jak hledáte, nikde o tomto jméně nenajdete ve spojení s žurnalistickou prací či politickými komentáři ani zmínku. Kromě Sputniku a článků z tohoto média převzatých jinými, u nás už dost provařenými proruskými weby.

Takže ze všeho vyplývá několik vcelku jasných věcí. Především, Jan Masák není českým novinářem, Masák je Rusák. Za druhé – není schopen pochopit českou mediální scénu a kvůli tomu vyvozuje zcestné závěry. Za třetí, a to považuji za nejdůležitější, ruská propaganda a tzv. aktivní opatření Služby vnější rozvědky (exKGB) se chopí jakékoliv u nás publikované blbosti, aby zaútočily na dění u nás. Na dění, které je v demokratických systémech běžné a normální, ale hodí se jako ukázka naší zpropadenosti a proradnosti.

V jednom se ale ruský článek mýlí. Ne v České republice, ale naopak v Rusku se etabloval režim, který má naprostou většinu znaků nacionálního socialismu. Ale od Moskvy není nic nového, že halasně své kritiky označuje za příznivce systémů, které byly historicky přáteli a spojenci právě této největší euroasijské země.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]