Ruská propaganda šíří falešný citát pirátské poslankyně Richterové

Poslankyně Olga Richterová (flickr.com)

Poslankyně Olga Richterová | FOTO: flickr.com

Sociálními sítěmi se opět šíří falešný citát poslankyně Pirátů Olgy Richterové. Na Facebooku citát šíří například Ivo Eichler nebo Nela Lisková. Hoax rovněž naleznete v článku Jiřího Bati na dezinformačním webu Rukojmí.cz nebo na webu extremistické Národní domobrany.

Jde o citát: „Moderní a inteligentní bytová politika je pro nás jednou z priorit. Češi jsou obvykle zvýhodněni tím, že pracují a mohou se tak v pohodě zadlužit hypotékou na zbytek života. Všichni však takové štěstí nemají. Miliony Afričanů takové možnosti nemají, a proto jim musíme pomoci a učinit z České republiky důstojnou zemi, kde nás bude každý mladý Afričan chtít kulturně obohatit svojí přítomností. Věříme, že bychom v ČR mohli v první vlně přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim pro jejich pohodlí startovní byty pro mladé.“

Slova si vymyslela falešná stránka Pirátská pravda. Stránka vystupovala jako oficiální komunikační kanál České pirátské strany – částečně od ní převzala grafiku a jako profilovou fotku si zvolila znak Antifaštické akce (Antifa), za jejíhož člena bývá zejména z extrémně pravicové části politického spektra nepravdivě označován předseda Pirátů Ivan Bartoš. Stránka se později snažila vystupovat jako politická recese a celou záležitost zlehčovat, Facebook ji i několikrát blokoval. Na falešnou stránku upozorňoval i web Manipulátoři.cz.

Falešný citát se evixdentně ujal. Ujal se, ačkoliv logicky neexistuje jakýkoliv zdroj tohoto výroku. „Lživý příspěvek facebookové stránky Pirátská pravda začali šířit příznivci SPD v srpnu 2018. Někteří lidé mu věří dodnes. Poslankyně Olga Richterová nikdy o startovních bytech pro Afričany nemluvila. Naopak se zabývá tématem dostupného sociálního bydlení, které se dotýká statisíců občanů ČR. A to často i těch, kteří lživý příspěvek stále sdílejí a šíří dál. I těm mají návrhy Pirátů týkající se bydlení pomoci,“ píše Česká pirátská strana k hoaxu.

Dohledatelný je naopak status, kde se Olga Richterová podivuje nad vysokou cenou nájmů v Praze. „Nevím, jak je to ve vašem okolí – moji známí v Praze buď platí cca 20 tisíc měsíčně za nájem (tj. zhruba jeden učitelský plat!), nebo hledají byt ‚aspoň pod 7 milionů‘. Jiní pak v normální nájemní smlouvu už ani nedoufají a zbývají jim ubytovny, bydlení po známých, v zahradních chatkách anebo azylové domy,“ uvádí politička. Tento status je v rozporu, protože se zastává právě oněch „pracujících Čechů“.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]