Válka proti Ukrajině se Rusku zjevně nedaří podle předpokladů a představ. Rusko sice říká, že chce vyjednávat, ale pokračuje v agresi. Do toho stále opakuje své dosavadní teze, jak je v tom jejich země nevinně.
Ruská média, která jsou v naprosté většině zcela věrná linii Kremlu, přinášejí denně proud zpráv a interpretací, které Rusům ukazují, jak se správně na válku dívat. Komsomolskaja Pravda přináší článek, kde „plukovník ve výslužbě a válečný zpravodaj“ Viktor Baraněc odpovídá na některé otázky. Přinášíme bez komentáře (pokud někdo sleduje zpravodajství, ani je nepotřebuje) plukovníkova hlavní tvrzení:
Co bylo hlavním důvodem vojenské speciální operace na Ukrajině?
„Tyto důvody byly tři. Příprava ukrajinských ozbrojených sil na útok na DNR a LNR. Zelenského prohlášení o přehodnocení nejaderného statusu Ukrajiny. A odmítnutí Západu jednat s Ruskem o bezpečnostních zárukách a odmítnutí přijetí Ukrajiny do NATO.“
Vojenská operace začala ihned poté, co Putin podepsal příslušný dekret. Takže operace byla připravena předem?
„Ano, byla. Tak rozsáhlou operaci nelze připravit za hodinu nebo dokonce za tři hodiny, protože bylo nutné nejprve získat zpravodajské informace o ukrajinských vojenských objektech (a základnách NATO na Ukrajině), které měly být zasaženy. A to tak, aby nedošlo k poškození civilních objektů. S filigránskou přesností. Všechna tato práce vyžadovala čas.“
Bojují v našich jednotkách na Ukrajině vojáci – branci?
„Ne. Rozkazy ruského ministra obrany a náčelníka generálního štábu kategoricky zakazují zapojení branců do bojových operací. V bojových řadách našich jednotek jsou pouze důstojníci a smluvní vojáci. Jedná se o lidi, kteří sloužili 3-4 roky nebo dokonce 5-10 let…“
Ukrajinská média informují o tisících „zabitých“ ruských vojáků. Je to pravda?
„To je nesmysl. Informační válka proti Rusku. Ruské ministerstvo obrany se netají tím, že na naší straně jsou mrtví a zranění. Ale ne v tak nepředstavitelném množství. Proč se neuvádějí přesné údaje? Protože údaje o ztrátách během vojenských operací jsou vojenským tajemstvím. Spojené státy bojovaly v Afghánistánu deset let a počty obětí stále nebyly zveřejněny. Kdyby byly ukrajinské údaje o tolika zabitých Rusech pravdivé, byly by všechny silnice z fronty ucpané sanitkami. A desítky nemocnic by byly plné zraněných. A americké vesmírné sledovací družice by to nepřehlédly. A Západ by si s tím užil spoustu legrace. Nevidí však masové nasazení polních nemocnic. Ani na ukrajinských internetových stránkách nejsou žádné fotografie takových nemocnic.“
Kolik ukrajinských a ruských vojáků bylo zajato a jak se s nimi zachází?
„Přesné údaje se pravděpodobně v dohledné době neobjeví. Můžeme říci jen zhruba: je zde již více než 1000 zajatých ukrajinských vojáků a několik desítek Rusů. Ukrajinci se navíc často vzdávají v celých jednotkách po 50 až 100 lidech. Na naší straně nic takového neexistuje…“
Některá ukrajinská média uvádějí, že „Moskálům“ zbývají zásoby raket, munice a paliva na 3-4 dny. Je to pravda?
„Tato lež se s největší pravděpodobností týká ukrajinské armády. Mnoho jejích skupin je již obklíčeno a jejich zásobovací trasy pro munici a palivo byly odříznuty. Nedostatek těchto ‚dobrých věcí‘ se každým dnem prohlubuje. A nesmíme zapomenout, že naše raketové údery vyřadily z provozu mnoho ukrajinských skladů zbraní a ropy. Brzy nebudou mít z čeho střílet a nádrže bojových vozidel budou prázdné…“
Jak se liší taktika ruské armády od taktiky NATO?
„Každý, kdo sledoval dobývání měst americkou armádou (například v Iráku), ví, že Američané nejprve město ‚vyžehlí‘. Pokud se nepřítel bránil, jeho pozice ve městě se proměnily v ‚hromady sutin‘. Podle zásady ‚čím více bomb, tím více živých vojáků‘. Máme jinou taktiku – zachránit města před devastací. Nezasáhnout domy, školy, nemocnice… Úkolem není rozzuřit místní obyvatelstvo, ani si je znepřátelit. Proto ruské jednotky nepoužívají minomety k útokům na města.“
Kdy zvláštní operace skončí?
„Na světě dnes není žádný Nostradamus ani Baba Vanga, kteří by na tuto otázku dokázali přesně odpovědět. Průběh operace ovlivňuje příliš mnoho faktorů… Operace by však mohla skončit už zítra, kdyby Zelenskyj nařídil ukrajinské armádě zastavit palbu, oznámil vytvoření vlády lidové důvěry a sám odstoupil. Možná by to bylo nejlepší řešení. No, aby Rusové nemuseli přijmout kapitulaci Ukrajiny ne v Kyjevě, ale v německém Karshorstu – kde maršál Žukov přijal bezpodmínečnou kapitulaci nacistického Německa…“
Tolik plukovník ve výslužbě. Ve vytváření obrazu nevinného Ruska je aktivní i diplomacie. Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško v televizním kanálu Rossija 24 prohlašoval, že Západ se snaží vytvořit kolem Ruska „železnou oponu“. Jeho výklady shrnuje v článku Rossijskaja Gazeta: „‚Pro nás je zřejmé, že západní země se nyní v honbě za politickou konjunkturou snaží vytvořit kolem Ruska železnou oponu,‘ řekl diplomat. Uvalením sankcí však jednoduše ničí své vlastní instituce, svá vlastní pravidla, na nichž pracují od konce druhé světové války.
Podle něj se Západ považuje za vítěze studené války a rozhodl se, že pouze on může určovat svá vlastní pravidla. ‚Řád založený na pravidlech samozřejmě ve skutečnosti není mezinárodním právem. Je to řád, který se vymýšlí v Bruselu, Washingtonu a dalších hlavních městech,‘ řekl Gruško. A za zhoršení situace může Západ, tedy země, které tvoří celkový politický vektor. ‚Ignorování životních zájmů Ruska je cesta, která vedla k současné patové situaci a extrémnímu zhoršení situace. Vinu za to nesou výhradně oni,‘ uvedl náměstek ministra zahraničí. ‚Vina není jen v geopolitickém smyslu, který jsem zmínil, ale podívejme se, co se stalo po roce 2014. Vynaložili jsme veškeré úsilí, abychom zahájili proces provádění minských dohod. Za osm let zemřelo na území Doněcka a Luhanska 14 000 lidí. Naši partneři zůstali k našim výzvám zcela hluší,‘ dodal diplomat.“
Pokud by někdo šířil informace, které se odlišují od oficiální kremelské verze, musí počítat s přísnými tresty. V dalším článku Rossijskaja Gazeta sděluje, že se už na úpravách zákonů pracuje. Ve Státní dumě se projednávají příslušní pozměňovací návrhy, aby byla zavedena trestní odpovědnost za „falešné zprávy na internetu týkající se akcí ruských ozbrojených sil“. Za to by hrozil trest odnětí svobody až na 15 let.
„Novinářům o pozměňovacích návrzích řekl Vasilij Piskarev, šéf výboru Státní dumy pro bezpečnost a boj proti korupci… Piskarev uvedl, že za výrobu a distribuci těchto falešných zpráv je stanoven trest odnětí svobody až na tři roky. V případě provádění takových činností se lhůta může prodloužit v případě využití úředního postavení a organizované skupina lidí, která využívá internet a další možnosti široké distribuce. Pak je trest vyšší, pět až 10 let odnětí svobody. Pokud si je osoba, která falešné zprávy šíří, vědoma, že jsou falešné a mají společensky nebezpečné následky, hrozí jí trest odnětí svobody až na 15 let.“
Můžeme předpokládat, že za „falešné zprávy“ bude zřejmě možné označit cokoli, co se bude příliš lišit od výkladu dění, jaké třeba zastává námi citovaný plukovník Baraněc.