Ruská propaganda v praxi. Čeští vlastenci sdílejí článek, lži v něm lze prokázat za pár minut

Stejně jako o finanční gramotnosti, u které vlastně nikdo nechápe, co to má být, se hodně mluví i o mediální gramotnosti a kritickém myšlení. A i tam lidé hodně tápou. Stačí se podívat na konkrétní příklad toho, co sdílejí, odkud a jaký mohou takové informace mít dosah.

V rámci svých fakultativních „přátelství“ na Facebooku jsem si přidal i příznivce Miloše Zemana, Andreje Babiše či Tomia Okamury. Jednou z nich je i Naděžda E. Dvořáková, správkyně stránek Řádu národa – vlastenecké unie.

Tato dáma postovala článek s titulkem „Je rozhodnuto, Česká republika přijme 6.000 imigrantů“ z webu ceskoaktualne.cz. V něm se píše: „Ministerstvo vnitra vypsalo výběrové řízení s názvem Generální poskytovatel integračních služeb pro osoby s udělenou mezinárodní ochranou pro období let 2017 – 2019. Zatím jde pouze o předběžné oznámení, ale je zcela jisté, že to naše vláda myslí naprosto vážně. Integrace cizinců bude stát 625,8 mil. českých korun včetně DPH. V letech 2017 až 2019 by měla Česká republika přijímat cca 2.000 ekonomických imigantů ročně.“ A u článku je proklik na danou zakázku ve Věstníku veřejných zakázek. Ten je samozřejmě nefunkční, hlášení po kliknutí „Chyba HTTP 404 – zadanou cestu nelze nalézt“.Pokud na webových stránkách Věstníku veřejných zakázek zadáte název zakázky uváděný v článku, samozřejmě také nic nenajdete.

Co je to tedy ceskoaktualne.cz, které šíří lži prokazatelné jediným kliknutím? Doménový registrátor uvádí jako majitele domény Stanislava Makovického a společnost s ručením omezeným Melmak. Taková společnost ale v českém rejstříku firem není.

Tak hledejme dál. Jde o slovenskou firmu Melmak, spoločnosť s ručením obmedzeným se sídlem v obci Čenkovce 930. Předmět podnikání: Reklamné a marketingové služby, Prieskum trhu a verejnej mienky. Založeno 4. 8. 2016.

Web ceskoaktualne.cz se hojně odkazuje na alternativnizpravy.cz, jenže tento web je nedostupný, respektive doména propadla, protože nikdo nezaplatil její prodloužení. Stanislava Makovického nejde najít ani na sociálních sítích. Zvláštní, že? Majitel doménových adres a provozovatel webů není na Facebooku. Měl by být – minimálně proto, aby jako správce obsluhoval skupiny vytvořené k těmto webům.

Nicméně, sečteno a podtrženo: „Vlastenecký“ web o Česku obsluhuje slovenská firma se slovenským jednatelem. Zájmy této zahraniční soukromé firmy mohou být všelijaké.

Články většinou neobsahují přímé řeči, které jsou obvykle jedním z dalších znaků fungující redakce, protože ukazují, že redakce komunikuje se světem. Informace uvnitř tohoto konkrétního článku se nezakládají na pravdě ani v nejmenším. Linky na odkazované autority nefungují, protože prostě neexistují.

Přesto, čeští „vlastenci“ jsou schopní na takový článek naletět a nasdílet ho v tak obrovské míře, že jeho dosah čítá milion uživatelů. Ano, tohle je ruská propaganda v praxi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner