Ruská stopa v kauze Vrbětice se rozšiřuje, operovat tu měl tým rozvědčíků

Ruský prezident Vladimir Putin (Kremlin.ru)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru

Do akce Vrbětice měl být na území Česka zapojen širší tým elitních rozvědčíků, tedy nejenom dva agenti ruské jednotky GRU, jak se doposud předpokládalo. A jejich aktivity  úplně u nás neskončily ani výbuchem muničního skladu, kde přišli o život dva čeští občané.

S novými informacemi aktuálně přišel zpravodajský portál Seznam Zprávy s upozorněním, že jeden z členů elitního týmu GRU známého jako jednotka 2155 působil v Česku až do neděle. Tento muž s diplomatickým krytím naše území opustil spolu s dalšími 17 pracovníky ruské ambasády, které Česko kvůli teroristickému útoku ve Vrběticích vyhostilo.

Dosud známí agenti Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin se specializovali na rozvědnou činnosti či sledování, do akce ve Vrběticích tak museli být zapojeni experti na výbušniny. Jak zdroje redakce portálu uvedly, jedním z členů týmu nasazeným na Vrbětice byl Sergej Fedotov, starší agent, který je podle zjištění českých vyšetřovacích úřadů právě odborníkem na jedy a výbušniny. Právě on měl podle vyšetřovací verze sestrojit výbušný aparát, který sklad s municí vyhodil do povětří. Stejný muž se objevoval i v Bulharsku v době, kdy se stejná elitní jednotka ruské rozvědky pokusila otrávit tamního obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva, jemuž patřilo zboží vyhozené do vzduchu ve Vrběticích. Operaci širšího týmu v Česku nevyloučil na dotaz redakce ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka (Koalice SPOLU)

Mezinárodní skandál a diplomatickou válku mezi Českem a Ruskem odstartovalo krátké oficiální víkendové oznámení premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka, že do výbuchu v muničním skladu a usmrcení dvou českých občanů byli zapojené ruské zpravodajské služby. K explozi skladu ve Vrběticích došlo před šesti lety, závěrečnou verzi zprávy o vyšetřování měl dostat premiér k dispozici v pátek odpoledne.

Původně Česko mluvilo o aktu státního terorizmu, premiér Babiš tuto verzi začal mírnit slovy o pochybení a útoku na zboží pro bulharského obchodníka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]