Ruská televize nezveřejnila rozhovor s Haškem. Ten se pustil do tamních sportovců i slavného Ovečkina

Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek (ČTK/Šulová Kateřina)

Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek | FOTO: ČTK/Šulová Kateřina

Hokejová legenda Dominik Hašek se od začátku invaze na Ukrajinu ostře vymezuje proti Rusku. Zároveň kritizuje účast ruských hokejistů na mezinárodních utkáních nebo působení zahraničních hráčů v Kontinentální hokejové lize (KHL). Jeho názory zaregistroval také novinář z ruské stanice Match TV Anton Anisimov, který slavného českého brankáře požádal o rozhovor. S tím Hašek souhlasil, interview však do dnešního dne nebylo zveřejněno.

Ačkoli někdejší hokejový gólman odpovědi na otázky zaslal e-mailem včas, televize rozhovor nakonec nepublikovala. Hašek proto interview poskytl českému webu iSport.cz. „Požádali mě (z RF), abych jim odpověděl na otázky. A slíbili, že je přesně tak, jak odpovím, vydají. Dosud se tak nestalo, a tak se zatím podělím s vámi. Budu rád, když si přečtěte a podělíte se i s dalšími. A případně vyřídíte i ruským sportovcům,“ oznámil „Dominátor“ na sociální síti

()

Hned první otázka ruského novináře se týkala českého hokejového útočníka Dmitrije Jaškina, který je původem právě z Ruska. O něm se totiž před týdnem zmínil Hašek na twitteru, důvodem je jeho přestup do Kontinentální hokejové ligy. „Mrzí mě to moc. Práce českého občana v Ruské federaci je podporou ruského režimu, války na Ukrajině, a tedy nebezpečím pro naši zemi a její občany. Neviním však toho kluka ani jeho agenta, ale vládu a Parlament ČR, že doposud nepřijal zákon, který toto zakazuje,“ napsal Hašek. 

Svá slova následně potvrdil také v rozhovoru pro ruského novináře. „Já jsem v zásadě ani nekritizoval našeho občana Dmitrije Jaškina za přestup, i když jeho rozhodnutí mě mrzelo. On neporušuje současné zákony naší země. Já jsem především apeloval na českou vládu a poslance, aby po pěti měsících od napadení Ukrajiny ruskou armádou už konečně vydali zákon zakazující českým občanům pracovat v zemi našeho nepřítele, který vojensky napadl našeho spojence, zabíjí tam desetitisíce lidí a vyhrožuje nám dokonce jadernou bombou,“ vzkázal Hašek. 

Bývalý český hokejista dále dostal například otázku, zda chce zakázat všem občanům České republiky pracovat v Rusku. Samozřejmě. Práce z definice vytváří hodnoty. To znamená, že čeští občané u vás svojí prací vytvářejí hodnoty pro ruský stát. Tím automaticky podporují ruský stát a jeho agresi vůči našemu spojenci, demokratické Ukrajině, kterou jste vojensky napadli,“ reagoval Hašek. „Stejně tak podporují i vaši agresivní politiku vůči spojencům Ukrajiny. Jinými slovy, práce českých občanů v Ruské federaci podporuje ruskou agresi a velmi zvyšuje nebezpečí pro občany České republiky a naše spojence. A to je třeba zákonem urychleně zastavit,“ dodal. 

Zodpovědný za desetitisíce mrtvých

Hašek se pustil také do ruského hokejisty a hráče v kanadsko-americké NHL Alexandra Ovečkina. Ten patří mezi velké příznivce ruského prezidenta Vladimira Putina. „Alex podporoval vašeho prezidenta Putina už ve volbách po anexi Krymu. Tedy poté, kdy vaše armáda vjela a zabrala území svrchované demokratické země Ukrajiny. Alex ho v zásadě podporuje i nyní, když na titulní stránce svého facebookového profilu nadále má jeho fotku. V jeho případě se nejedná o malou, ale velkou zodpovědnost za desetitisíce mrtvých,“ prohlásil Hašek na adresu Ovečkina.

Máte to, co jste si zvolili

Hašek zároveň v rozhovoru poslal vzkaz ruským sportovcům. „Chci říci, že mě velmi mrzí, že s námi nyní nemůžete soutěžit (ano, neplatí pro všechny soutěže na světě). S vaší účastí by měly soutěže ještě větší úroveň a jistě bychom vzájemně předváděli ještě lepší výkony, což by i naši fanoušci ocenili,“ uvedl svou odpověď s tím, že ostatní však nemohou soutěžit a přijmout mezi sebe sportovce, jejichž armáda každý den zabíjí stovky a možná tisíce lidí včetně dětí na území svrchované demokratické země.

Ursula von der Leyen ve městě Buča, kde ruská armáda masakrovala civilisty (Lâm Duc Hiên / se svolením autora)

„Vy jste součástí své země, která se rozhodla vojensky napadnout jiný národ ⁠– druhý stát. Vy jste si zvolili svého prezidenta a své poslance, kteří se pro toto zabíjení a v mnohých případech i vraždění civilistů rozhodli. Je třeba si přiznat, že i každý z vás za toto, a tedy i za padlé životy na Ukrajině, včetně těch ruských, nese určitý podíl spoluzodpovědnosti. Neviňte z dané situace nikoho jiného, ale především sebe a lidi, kteří vaši armádu vyslali na Ukrajinu zabíjet a zabírat její území,“ doplnil Hašek.

Rozhovoru si všimla například novinářka Nora Fridrichová. „Při čtení rozhovoru ruské televize s Dominikem Haškem cítím podobnou hrdost, jako když stál v naší hokejové bráně,“ vyjádřila se na sociální síti

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články