Ruská televize popřela sovětskou okupaci Estonska

Žádná invaze nebyla, říká ruská televize  o invazi do Estonska (Twitter, Channel 5)

Žádná invaze nebyla, říká ruská televize o invazi do Estonska | FOTO: Twitter, Channel 5

„Řekli jsme to už mnohokrát: Žádná sovětská okupace Estonska nebyla,“ prohlásila prokremelská ruská televizní stanice „Pátý kanál“ sídlící v Petrohradě s tím, že „Estonsko se spojilo se Sovětským svazem v souladu s mezinárodním právem“.

Dnes na to ale Estonci pohlížejí jinak, dozvěděli se Rusové od televizního dezinformátora. Zjevně narážel na tu holou skutečnost, že si Estonci dodnes pamatují sovětskou okupaci své země, která začala jako důsledek paktu Molotov-Ribbentrop. Sovětská okupace pak trvala více než pět desetiletí.

Kreml se zmíněný pakt s nacisty nově pokouší ospravedlnit. „Sovětský svaz podepsal s Německem smlouvu o neútočení. Lidé říkají: ,To je zlé.‘ Ale co je na tom špatného, že Sovětský svaz nechtěl bojovat?“ nadnesl Putin v listopadu 2014 na setkání s mladými historiky, aniž by zmínil tajnou dohodu o rozdělení sfér vlivu v Pobaltí, Rumunsku a Polsku.

Tajné dodatky, jejichž prostřednictvím si komunisté s nacisty rozdělili Evropu a rozpoutali druhou světovou válku, přitom už v roce 1989 odsoudil i sovětský parlament jako ilegální.

V závěrečné doušce dezinformátor fabuluje o údajné plíživé okupaci Estonska vojsky NATO. Estonsko se stalo dobrovolně členem Severoatlantické aliance v roce 2004. Dezinformátorovy smyšlené poznámky o homosexuálech pak jen dokreslují jednu z technik manipulace, využívající státem hojně podněcované homofobie.

Podobná situace už nastala ve vztahu k ruské invazi do Československa z roku 1968. Pravými jmény ji jako první ruský státník pojmenoval Boris Jelcin. „Tento vpád odsuzujeme jako agresi, jako útok na svrchovaný, samostatný stát, jako vměšování do jeho vnitřních záležitostí. Nové demokratické Rusko nenese za tuto akci žádnou odpovědnost. Je za ni zodpovědné bývalé vedení SSSR a KSSS (sovětské komunistické strany),“ prohlásil Jelcin.

Putin při návštěvě Prahy v roce 2006 přiznal ruskou odpovědnost za invazi do Československa v srpnu 1968. V posledních letech však jeho režim oprašuje původní komunistické lži o snaze zachránit Československo před ozbrojenou kontrarevolucí. Kreml tak zatím činí jen pro domácí publikum, zatímco navenek vzkazuje, že na pozici Ruska v této věci se nic nemění.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]