Televizní stanice RT financovaná Kremlem se zapojila do americké prezidentské kampaně nezvyklým způsobem. Pomocí deep fake technologie vytvořila klip, kde nabízí prezidentu Donaldu Trumpovi místo „zvláštního moderátora“, pokud prohraje volby v roce 2020.
RT použila technologii deep fake a přestěhovala Trumpa v čase několik týdnů směrem dopředu do budoucnosti, kde přijímá nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina stát se po prohraném hlasování 3. listopadu „zvláštním moderátorem“ RT.
Deep fake postupy umožňují, pokud to tvůrci umí, dokonale umístit na tělo herce tvář kohokoli a použít i příslušný hlas. Takhle tedy můžeme sledovat Donalda Trumpa, jak se adaptuje na svou novou práci v Moskvě.
https://youtu.be/Iyo7zeLNPJg
Trump si pochvaluje, jak je v Rusku skvěle, stěžuje si, že mu běží moc rychle čtecí zařízení a pokladní v jídelně RT sděluje, že jídlo za něj „zaplatí Mexiko“. V Moskvě obdivuje „velkou, velkou“ kremelskou zeď.
Je to sice legrace, ale jen tak napůl. RT se v USA po prezidentských volbách v roce 2016 zaregistrovala jako takzvaný zahraniční agent. Zpráva amerických tajných služeb označuje RT a zpravodajskou agenturu Sputnik za zbraně „ruské státní propagandistické mašinérie“, která se podílela na vměšování do voleb, včetně hackerských útoků a ovlivňování sociálních médií.
„Sociálně orientovaný“ návrh rozpočtu ruské vlády schválený minulý týden snižuje výdaje v klíčových sektorech, ale udržuje podporu státních médií na příští rok stabilní úrovni 102,8 miliardy rublů (1,3 miliardy Kč). Odhaduje se, že RT obdrží více než čtvrtinu tohoto financování, tedy 355,5 milionu dolarů.
Jak technologie funguje a co všechno může přinést jsme tu psali již v lednu. Pokrok se za těch pár měsíců nezastavil.
O jak velkou hrozbu se jedná, popisuje článek Přežít první „deepfake“ volby na The Christian Science Monitor. Oč se jedná? Deepfakes jsou vytvářeny pomocí technologie „hlubokého učení“, která využívá počítačové algoritmy. Je to možné ukázat na příkladu. Abyste pomocí této technologie vytvořili třeba podobu růže, vložíte do aplikace obrázky růží a tulipánů. Aplikace identifikuje rozlišovací vlastnosti růže a použije tyto informace k vytvoření složeného obrazu. Program může dále vylepšit algoritmus (a obrázek) porovnáním obrázků skutečných růží s generovaným obrazem a identifikováním rozdílů.
Tento proces se opakuje a funguje pro software jako jakýsi „osobní trenér“, říká Michael Kearns, profesor počítačové a informační vědy na University of Pennsylvania.
Pokaždé, když program úspěšně identifikuje rozdíly mezi „syntetickou“ růží a skutečnou, každý další falešný produkt, který vytvoří, bude zdánlivě autentičtější. Brzy je rozdíl mezi syntetickým obrázkem a fotografiemi pro oko nerozpoznatelný.
Tento proces lze také použít při úpravě videa a zvukových souborů a umožňuje vznik sofistikovaných padělků.
Začátkem roku 2018 se na internetu začaly šířit videozáznamy celebrit, které byly míněny jako satira, ale objevila se také falešná videa celebrit se sexuálním obsahem. Co to znamená pro dobrou pověst mnoha lidí, není nutné vysvětlovat.
Co by nová technologie mohla znamenat ohledně amerických prezidentských voleb v letošním roce?
„Pro rozšíření dezinformací nepotřebujete deepfakes,“ říká Hao Li, přednášející počítačovou vědu na University of Southern California. Hao Li pracoval na federálním projektu, jehož cílem bylo vysledování deepfakes. Podle profesora Li se neodhalitelná videa tohoto druhu mohou objevit v horizontu šesti měsíců až roku. To už je z hlediska voleb docela brzo.
(Zdroj: themoscowtimes.com)