Ruská univerzita chce hlídat speciálním softwarem politické chování studentů na internetu

Ilustrační foto (Pixabay/Geralt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Geralt

Ruská státní univerzita pro humanitní vědy se snaží pomocí speciálního softwaru monitorovat sklony studentů k protestům, uvedla 17. června skupina Roskomsvoboda.

Jak píše RFE/RL, podle Roskomsvobody její členové prostudovali ruské federální stránky o státních nákupech a objevili dokumenty oznamující výběrové řízení za 12 milionů rublů (165 000 USD) na software, který by univerzitě umožnil monitorovat, shromažďovat a analyzovat data získaná o používání internetu studenty.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Shromažďování informací v seznamu informačních zdrojů, který určí analytik, by mělo probíhat nepřetržitě. Software by měl umožňovat vytváření a zobrazování vztahů mezi firmami, jednotlivci a dalšími objekty sledování a také grafickou vizualizaci vazeb mezi objekty.

Informační zprávy shromážděné systémem by měly být podrobeny zpracování. Program by měl například rozlišovat informační objekty (fyzické a právnické osoby, geografické pojmy, značky, odkazy), určovat povahu odkazů na objekty (pozitivní, negativní). Bude nutné shromažďovat statistiky o počtu zpráv na určité téma, které se objevily v elektronických médiích v určitém časovém intervalu. Software také určí skutečnou důležitost informací na základě zvolených kritérií. V dokumentu se uvádí, že software by „podrobně analyzoval materiály týkající se vzdělávání, studentského života a politiky mládeže zveřejněné na internetových stránkách, sociálních sítích, blozích a fórech“.

Softwarový systém má mimo jiné také upozorňovat na zmínky o určitých jménech a skupinách, na aktivity související s diskusemi o mediálních zprávách a sociálních skupinách a na vlivné skupiny ve snaze analyzovat napětí mezi studenty a jejich protestní potenciál.

Cíle systému jsou v dokumentech popsány jako „monitorování kontrolovaných internetových zdrojů, vyhledávání zranitelných částí kontrolovaných internetových zdrojů, prevence úniku chráněných dat včetně služebních a důvěrných informací a vytváření zpráv“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]