Ruská vojska se přiblížila ke Kyjevu. V zákopech je čekají i ozbrojené ukrajinské ženy

Ilustrační foto (ČTK/Ukrinform/Serhii Hudak)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK/Ukrinform/Serhii Hudak

Shromažďování bojové techniky se neděje pouze u hranic Ruska a Ukrajiny. Jak upozorňují zahraniční média, tanky a vojáci se postupně šikují i v běloruském městě Kalinkaviči. To by se tak podle britského deníku The Mirror mohlo stát výchozím bodem pro invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Východní velmoc však taková tvrzení považuje za absurdní. 

Kalinkaviči leží od Kyjeva zhruba 260 kilometrů, a proto se zdá být zdejší navyšování počtu ruských tanků a obrněných vozidel signálem k chystané invazi. Přestože Bělorusko s Ruskem údajně podniká v této oblasti pouze vojenské cvičení, ukrajinští vojáci zpozorněli. Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev ovšem tvrdí, že Moskva nepředstavuje žádnou hrozbu. „V poslední době se říká, že Rusko ohrožuje Ukrajinu – to je absurdní, žádná hrozba neexistuje,“ řekl Patrušev. „Nechceme válku, vůbec ji nepotřebujeme,“ dodal.

()

Mnoho politických komentátorů však upozorňuje na fakt, že se slibům a prohlášením z Kremlu nedá věřit. To si dobře uvědomují i občané Ukrajiny, kteří mají zkušenost z roku 2014, kdy se proruští separatisté zmocnili části Donbasu.

Mezi vojáky, kteří čekají na ukrajinské straně, jak se situace vyvine, je i šestadvacetiletá Maria. Členka armády má v zákopu připraven kalašnikov, ale nechybí jí ani manikúra. „Snažím se vyhýbat politice a nedívat se na televizi, abych se moc netrápila,“ svěřila se Maria BBC. „Ale jsme připraveni. Máme za sebou spoustu výcviku. Chápu, že to nebude jako cvičení, bude to pro všechny těžké. Ale naše morálka je vysoká a stojíme si za svým,“ dodala razantně.

Doma musela rodičům nechat svého čtyřletého syna. „Bylo velmi těžké ho opustit,“ přiznala. „Ale od šesti let bylo mým snem vstoupit do armády. Nemyslela jsem si, že skončím v první linii, ale nelituji, že jsem tady,“ řekla s tím, že na případnou válku jsou připraveni i její tři bratři. Ten nejmladší bude jako střelec z tanku mezi těmi prvními, kteří se konfliktu zúčastní. Sílu Marii dodávají i dětské kresby, které mají vojáci v zákopech. „Pocházejí z různých škol, jako poděkování. Pomáhá nám to zvednout morálku,“ vysvětlila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]