Ruské firmy v nás: Česko hledá další cesty, jak omezit ruský ekonomický vliv

(Pavel Hofman)

FOTO: Pavel Hofman

Ruských firem v Česku je násobně více, než ukazují oficiální registry. Proti podezřelým transakcím a praní špinavých peněz by se měli mnohem výrazněji než dnes zapojit advokáti, notáři či realitní makléři.

Pátý balík ekonomických sankcí proti Rusku by měl zasáhnout širší okruh firem v ruském vlastnictví působících v Česku. Ty by neměly mít šanci ucházet se o nadlimitní veřejné zakázky, a pokud jsou vlastníci jmenovitě na evropském sankčním seznamu, firmě bude majetek zmrazen. „Sankce postihnou oligarchy, činitele ruské propagandy, členy bezpečnostního a vojenského aparátu a subjekty průmyslového a technologického sektoru spojené s ruskou agresí proti Ukrajině,“ shrnuli novou dohodu zástupci francouzského předsednictví EU. Podle některých plánů by takto získané finance mohly v budoucnu sloužit i k úhradě obnovy poválečné Ukrajiny. Přitvrdit chce i Česko.

Válka s armádou právníků

Poznat, jaká firma je skutečně v ruském vlastnictví, ale není snadné. Jisté není ani to, kolik firem s konečným ruským vlastníkem v Česku vůbec působí. Zatímco běžné otevřené zdroje pracují zhruba s počtem 11 tisíc ruských firem, podle datového analytika Jiřího Skuhrovce z Datlab Institutu je takových firem nejméně 21 tisíc. „Našli jsme 21 tisíc firem s napojením na Rusko, respektive s výrazným ruským vlivem. Nejméně 81 z nich má doložitelnou vazbu na osoby ze sankčních seznamů EU a USA. Tento seznam jsme také předali orgánům státní správy. Nemůžeme se ale zbavit dojmu, že se pořád koukáme na špičku ledovce,“ říká Skuhrovec.

Ten patří do skupiny expertů, které dala dohromady iniciativa Rekonstrukce státu, jež navrhuje řadu nových opatření k tomu, jak ruský ekonomický vliv v Česku omezit (viz box níže). Experti odkazují mimo jiné na odhad, že jen pouhé jedno procento ruských elit spojených s Kremlem vlastní až polovinu veškerého ruského majetku ve světě. „Z toho plyne, že i v Česku bude toho majetku dost, víc, než víme a než jsme zatím schopni dohledat. Když narazíte na kyperskou firmu, můžete mít sice indicie, že je za ní ve skutečnosti ruský oligarcha, ale ne dost silné na to, aby firmě mohl být zmrazen majetek,“ popisuje komplikace Skuhrovec.

<p…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články