Ruské „letadlo soudného dne“ komunikuje s jadernými ponorkami

Iljušin Il-80 v doprovodu stíhačů nad Moskvou při přehlídce v roce 2010  (Leonid Faerberg / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Iljušin Il-80 v doprovodu stíhačů nad Moskvou při přehlídce v roce 2010 | FOTO: Leonid Faerberg / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Vzdušné velitelské stanoviště Iljušin Il-80, které je také známé jako „letadlo soudného dne“, již dokáže podle nejnovějších testů přímo komunikovat s ruskými jadernými ponorkami. Na základě anonymního dobře informovaného zdroje to uvedla agentura RIA Novosti.

„Il-80 byl testován pro komunikaci se strategickými raketovými ponorkami, které jsou ponořeny pod hladinou. Letoun je i v takové chvíli schopen udržovat stabilní komunikaci s ponorkou,“ uvedla agentura RIA Novosti.

Komunikaci mezi letadlem a ponorkou ukrytou i hluboko pod vodou zajišťují ultradlouhé vlny pod vodou vysílané a zachycované za pomoci speciální prodloužené ponorné komunikační antény, kterou ponorka táhne za sebou.

Letoun soudného dne je speciální tajné velitelské stanoviště vybudované na základě civilního dopravního letadla Iljušin Il-86. Stroj je určen k velení vojskům během jaderného konfliktu, který povede k selhání všech dosavadních pozemních kontrolních a velitelských bodů.

První let takto upraveného Iljušinu se uskutečnil v době vrcholící studené války v roce 1985. Podle otevřených zdrojů jsou v ruských leteckých silách zařazena čtyři taková letadla (i když možný počet je i vyšší). Všechna uskutečnila svůj první let právě v roce 1985.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Současné testy jsou výsledkem projektu, který v roce 2020 oznámila společnost Ruselectronics, jež komunikační systémy střediska vzdušného řízení Il-80 modernizuje.

Kromě Iljušinů Il-80 si nedávno Kreml objednal v rámci projektu Link-3C další dvojici takto upravených letounů. Jde opět o Iljušiny, ale o typ Iljušin Il-96-400M. „Práce v tomto směru probíhají,“ lakonicky to v srpnu okomentoval šéf Ministerstva průmyslu a obchodu Ruské federace Denis Manturov.

Modernizované letadlo by mělo být schopné i v době jaderné války předávat rozkazy a řídit činnost armády až do vzdálenosti 6000 kilometrů. Nové stroje by měly mít navíc v porovnání se svými předchůdci až dvojnásobný dolet, takže by mohly operovat v okruhu o průměru až 7000 kilometrů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články