Rusko vyhostilo dva české diplomaty

Ilustrační foto (Pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay.com

Rusko dnes informovalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku o vyhoštění dvou českých diplomatů. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová, podle níž je to očekávaná a symetrická reakce na stejný český krok z počátku června. Česko nyní považuje problém, který nevznikl na jeho straně, za vyřešený, uvedla Štíchová.

„Ruská strana informovala velvyslance ČR v Rusku Vítězslava Pivoňku o recipročním kroku, tedy o prohlášení dvou lidí za nežádoucí osoby. Mají teď čas na to opustit území Ruska. Jde o očekávanou a symetrickou reakci na naše kroky z 5. června. Problém, který nevznikl na české straně, tak považujeme za vyřešený,“ uvedla Štíchová. Pivoňka ruským médiím řekl, že čeští diplomaté by z Ruska měli odjet do 17. června. V diplomacii je obvyklé, že po prohlášení diplomata za persona non grata je lhůta pro opuštění země 48 hodin.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Česko 5. června vypovědělo dva ruské diplomaty v reakci na kauzu údajné hrozby pražským komunálním politikům jedem ricin dovezeným z Ruska. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se Praha k tomuto kroku uchýlila poté, co zpravodajské služby zjistily, že kauza byla důsledkem vyřizování sporů mezi dvěma pracovníky ruské ambasády v Praze. Hrozba byla podle premiéra smyšlená.

Koncem dubna unikla informace českých tajných služeb do týdeníku Respekt, který napsal, že do Česka přijel do Prahy ruský diplomat s ricinem. Ve stejné době dostali policejní ochranu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Všichni tři čelili z ruské strany kritice kvůli svým krokům.

Babiš s odvoláním na vyšetřování Bezpečnostní informační služby (BIS) uvedl, že případ byl výsledkem sporu dvou pracovníků ruské ambasády, když jeden z nich anonymně poslal českým bezpečnostním složkám smyšlenou informaci o údajné hrozbě. Babiš řekl, že důsledkem udání bylo plýtvání prostředky českých bezpečnostních složek a že Česko nemůže tolerovat podobnou činnost na svém území. Praha proto vyhostila šéfa Ruského střediska vědy a kultury v Praze Andreje Končakova, který byl podle médií údajným mužem s ricinem, a jeho zástupce Igora Rybakova.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že se Česko snažilo aféru řešit diskrétně. Vzhledem k neochotě ruské strany ke spolupráci ale nezbylo než se uchýlit k výjimečnému diplomatickému prostředku, jako je vyhoštění diplomatů. Petříček už při oznámení tohoto kroku řekl, že Česko očekává reciproční krok Moskvy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]