Ruské peníze rakouským vlastencům nesmrdí. Protislužba: zakázky

Veselý rakousko-ruský večírek. (repro: Spiegel.de)

Veselý rakousko-ruský večírek. | FOTO: repro: Spiegel.de

Ruské peníze vlastencům nesmrdí. V Rakousku propukl skandál, když se ukázalo, že šéf strany Svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache diskutoval před rakouskými parlamentními volbami v roce 2017 se členy rodiny ruského oligarchy o vzájemném kšeftu. Naznačuje to video, o kterém referovaly v pátek německý deník Süddeutsche Zeitung a magazín Der Spiegel.

Šlo o to, že Strache, vicekancléř za FPÖ, byl před volbami nakloněn vzít si pochybné dary z Ruska a nabízel veřejné zakázky rodině údajného ruského oligarchy za to, že Rusové straně před volbami pomohou a FPÖ se tak dostane do vlády.

Pro rakouského kancléře a předsedu lidovců (ÖVP) Sebastiana Kurze je to trapná a ožehavá záležitost a komentovat celou věc chce v sobotu.

Podle Der Spiegelu je na videu vidět setkání Stracheho a šéfa parlamentní frakce FPÖ Johanna Gudenuse, jak hovoří v červenci s neteří jistého ruského oligarchy na španělském ostrově Ibiza.

Dáma na vidu říká, že chce v Rakousku investovat přibližně čtvrt miliardy eur (téměř 6,5 miliardy korun) a několikrát naznačila, že jde o černé peníze. Strache a Gudenus přesto v rozhovoru pokračovali kolem šesti hodin a hovořili o možnostech investování v Rakousku, uvedl Der Spiegel. Také řekla, že by chtěla získat významný podíl v nejčtenějším rakouském listu Kronen Zeitung a pak pomocí zpravodajství pomoci FPÖ ve volební kampani.

„Pokud převezme Kronen Zeitung tři týdny před volbami a dostane nás na první místo, pak můžeme hovořit o čemkoli,“ je slyšet na videu Strache. Dáma by prý mohla dostat i zakázky na stavbu silnic: „Pak by měla založit firmu, jako je Strabag. Všechny státní zakázky, které teď dostává Strabag, pak bude dostávat ona.“

Aby to nebylo málo, vyšly najevo okolnosti kolem pochybného systému financování strany FPÖ. „Existuje pár velmi bohatých. Ti platí mezi 500 000 a půldruhým až dvěma miliony,“ vykládá Strache. Peníze ale nejdou přímo straně, ale všeobecně prospěšnému spolku, který se stranou nemá nic společného. „Nemusíš tak nic hlásit účetnímu dvoru,“ vykládá dále člen rakouské vlády.

Strache přiznal, že ke schůzce došlo, ale že při ní vícekrát poukázal na příslušné zákonné předpisy a nezbytnost dodržení rakouského právního pořádku a ještě navíc prý setkání proběhlo pod vlivem alkoholu a byla tam jazyková bariéra.

Takže když si to shrneme, vlastenci a hlasatelé suverenity se domlouvají, že pomohou lidem ruského oligarchy ke kšeftu a oni zase jemu k moci. Až budou u korýtka, odmění se státními zakázkami.

Ruské peníze nejen nevadí, ale jsou vítané i v jiných „vlasteneckých“ stranách, třeba by je rád v Itálii šéf Ligy Salvini a ve Francii paní Le Pen.

Vicepremiér Matteo Salvini jednal loni v říjnu s ruskou státní společností o tajném financování jeho vládní strany. Přišel na to týdeník L’Espresso. Ruské peníze měl maskovat přeprodej nafty a Liga měla přijít na tři miliony eur (asi 77 milionů korun). Že se Salvini nechal fotit v tričku s Putinem je už jen takový detail.

Paní Le Pen se zase pokoušela získat peníze na kampaň u ruské banky.

Jen na doplnění, oba označuje za přátele a spojence náš velkovlastenec Tomio Okamura. Takže ruské penízky ano, vlastenci za ně poskytnou službičky (tedy velké služby), ale jinak se bude vykládat o nadvládě Bruselu.

Téhle komedii mohou věřit jen úplní prosťáčci. Kolik jich je, se dá docela přesně změřit, ukazují to čísla volební podpory.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com