Ruské síly obsadily asi třetinu města Severodoněck, tvrdí vůdce separatistů

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ruské síly obsadily asi třetinu východoukrajinského města Severodoněck a postupují tak pomaleji, než původně předpokládaly. Agentuře TASS to řekl vůdce separatistické Luhanské lidové republiky (LNR) Leonid Pasečnik. O Severodoněck se svádějí tuhé boje, ruští vojáci v pondělí pronikli na severovýchodní a jihovýchodní okraj města, které mělo před válkou přes 100.000 obyvatel. Podle vedení města kvůli bojům není možná evakuace civilistů.

„Můžeme říci, že třetina Severodoněcka je už pod naší kontrolou,“ uvedl Pasečnik. „Chceme ale zachovat infrastrukturu,“ dodal. Další postup ruských jednotek podle agentury TASS komplikují areály několika velkých chemických továren.

()

Ruská armáda ovládá velkou část Severodoněcku, dobyta byla asi polovina města a boje probíhají v jeho centrální části, řekl Radiu Svoboda v ranním vysílání šéf správy Severodoněckého okresu Roman Vlasenko. První pokus o vstup do města se podle něj ruským jednotkám nepodařil, napodruhé ale Rusové vytvořili předmostí a útočí ze tří směrů.

Město je kvůli bojům ochromené a zhruba týden už nebylo možné doručit humanitární pomoc, uvedl Vlasenko. Ostřelování a boje jsou nepřetržité, což znemožňuje evakuaci civilního obyvatelstva.

Podle starosty města Oleksandra Strjuka ruské dělostřelecké útoky zničily kritickou infrastrukturu a 90 procent budov; od začátku války ve městě zemřelo na 1500 civilistů.

„Situace na Donbase je dál nanejvýš obtížná. Ruská armáda se pokouší zajistit si v určitých oblastech zdrcující převahu a zvyšuje tlak na naše obránce… Severodoněck, Lysyčansk, Bachmut, Avdijivka, Kurachove, Slovjansk a několik dalších sídel jsou v tomto směru dál klíčovými cíli okupantů,“ řekl ve svém nočním videoprojevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinským silám ve městě nehrozí obklíčení, protože mají stále ještě možnost ústupu do Lysyčansku, uvedl dnes gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Ruské zprávy o dobytí celého města jsou podle něj nepravdivé, ve městě je stále ještě mnoho ukrajinských obránců a postup Rusů komplikuje i odpor místního obyvatelstva, uvedla agentura Unian.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články