Exploze v Kyjevě mají už tři oběti. Podle úřadů Rusko útočilo pomocí íránských kamikadze dronů

Útok na Kyjev 10. října (Dsns.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Útok na Kyjev 10. října | FOTO: Dsns.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

V pondělí ráno otřásly Kyjevem tři exploze, informuje na twitteru francouzská tisková agentura AFPStarosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko na sociální síti uvedl, že k výbuchům došlo v Ševčenkovské čtvrti stejně jako před týdnem. Podle některých ukrajinských zdrojů i vedoucího prezidentské administrativy Andrije Jermaka byly k útoku použity kamikadze drony původem nejspíš z Íránu. Informace ale nelze nezávisle ověřit. Útok už má tři oběti.

„Celé ráno terorizuje nepřítel civilní obyvatelstvo. Drony a rakety útočily po celém území Ukrajiny. V Kyjevě zasáhly obytný dům. Nepřítel může útočit na naše města, ale nedokáže nás zlomit. Okupanti se dočkají jen spravedlivého trestu a odsouzení budoucích generací,“ okomentoval pondělní ruský útok prezident Volodymyr Zelenskyj.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Po útocích ruských bezpilotních letounů v Kyjevě zemřeli tři lidé, oznámil na sociální síti Telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Předchozí informace hovořily o mrtvé ženě, jejíž tělo záchranáři v centru města vyprostili z trosek obytného domu, ve kterém kvůli náletu došlo k explozi. Dalších 19 lidí se podle Tymošenka z budovy povedlo zachránit, čtyři jsou zraněni.

Použití kamikadze dronů při útoku potvrdil i starosta Kličko. „Útok byl opět zaměřen na civilní infrastrukturu našeho města. Potřebujeme více systémů protivzdušné obrany,“ uvedl pro německý deník Bild. Podle ukrajinské ambasády v České republice za posledních 13 hodin sestřelila ukrajinská armáda 37 íránských dronů Shahed-136 a 3 řízené střely.

„Budeme hledat přímé důkazy o jejich zapojení,“ řekl šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Hovořit v této souvislosti o možných sankcích je podle něj předčasné. Nové informace by v pondělí mohl unijním kolegům poskytnout ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, dodal.

Cílem útoku ale byla i další města. Drony zasáhly průmyslovou infrastrukturu a farmaceutický sklad Mykolajiv, informuje podle severu NEXTA regionální vojenská správa. Útoky hlásí také přístavní město Oděsa. Ostřelování je hlášeno také z Dněpropetrovské a Sumské oblasti, které se nacházejí na východě, respektive severu země.

Novináři agentury AFP zaznamenali tři exploze v Kyjevě v 6:35, 6:45 a 6:58 místního času. Další exploze městem otřásla zhruba o dvě hodiny později. „Metropoli napadly kamikadze drony,“ napsal v reakci na Telegramu Jermak.

„Během uplynulých 24 hodin ruské síly pokračovaly s údery vedenými ze vzduchu a moře vysoce přesnými zbraněmi dlouhého dosahu na ukrajinské vojenské a energetické objekty,“ sdělil dnes podle agentury Interfax mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. „Všechny stanovené objekty byly zničeny,“ prohlásil také ruský mluvčí.

Moskva opakovaně popřela, že by na Ukrajině útočila na civilní cíle, přestože ukrajinští představitelé denně informují o ruských útocích na města a úmrtích civilistů. Útoky na energetickou soustavu, které dnes Moskva přiznala, už v září Zelenskyj v souvislosti se zasažením tepelné elektrárny u Charkova označil za terorismus.

Rusko od minulého pondělí podniká napříč Ukrajinou masivní vzdušné údery. Ruské síly na Ukrajinu vypálily v posledním týdnu stovky raket a útočí také drony, které jsou určeny k přímému zásahu. Děje se tak poté, co minulou sobotu poškodil výbuch Kerčský most, spojnici Ruska s nelegálně anektovaným ukrajinským Krymem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články