Ruské speciální jednotky jsou na cestě na Ukrajinu. Jde o dvě tisícovky vycvičených zabijáků

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Do Běloruska míří další ruští vojáci. Po tancích a obrněných vozidlech, které byly přemístěny do města Kalinkaviči, jsou na území poblíž Kyjeva posláni i speciálně vycvičení vojáci. Podle britského deníku The Mirror jde o atentátníky, experty na sabotáže a špiony.

Brigáda Spetsnaz, kterou tvoří 2000 špičkových zabijáků, posílí pět tisíc svých kolegů z armády, kteří už se na místě připravují na možný útok. Zprávy o dalším posílení vojsk znepokojují Ukrajince, přestože ruská strana tvrdí, že hrozba invaze je jen absurdním tvrzením.

(Týdeník FORUM)

Na východě Ukrajiny a u pobřeží je však již shromážděno nejméně 126 000 ruských vojáků ve válečných lodích. Kreml tvrdí, že v Bělorusku provádí společné vojenské cvičení, ale počet ruských vojáků je daleko vyšší, než by v takovém případě bylo normální. 

Navíc je velmi znepokojující právě přítomnost speciálních jednotek, jejichž pověst děsí. „V době války je primární funkcí jednotek Spetznaz infiltrace, pronikání za nepřátelské linie, ať už v uniformě nebo v civilním oblečení,“ řekl pro The Mirror zdroj, obeznámený se situací.

„Obvykle se aktivují dlouho před zahájením bojových akcí. Po jejich začátku páchají sabotáže, podílí se na ničení komunikací, logistických center a mají na ‚starost‘ atentáty na klíčové vládní představitele a vojenské důstojníky,“ doplnil další podrobnosti.

Pokud by ruská armáda skutečně zaútočila, musí počítat s odporem ukrajinských vojáků i dobrovolníků. Více než 1000 civilistů v Kyjevě se totiž cvičí jako občanští bojovníci, kteří mají pomoci bránit se proti ruské invazi. V současné době je v ukrajinských ozbrojených silách téměř 250 000 osob, zatímco celkový počet ruských vojáků je přibližně 900 000.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]