Ruské úřady budují obranné pozice v okupovaných oblastech Ukrajiny a v příhraničních ruských regionech

Ozbrojené síly Ukrajiny (ilustrační foto) (ČTK / AP / Evgeniy Maloletka)

Ozbrojené síly Ukrajiny (ilustrační foto) | FOTO: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka

Ruské úřady budují obranné pozice v okupovaných oblastech Ukrajiny a také v příhraničních ruských regionech. Informovala o tom v neděli 23. října agentura AP, podle níž tato skutečnost odráží ruské obavy z možných ukrajinských protiútoků na nových úsecích tisíc kilometrů dlouhé frontové linie.

V posledních týdnech Ukrajina zaměřila svou protiofenzivu především na Chersonskou oblast. Neúnavné dělostřelecké údery ukrajinských ozbrojených sil odřízly hlavní přechody přes řeku Dněpr, takže ruské jednotky na západním břehu mají nedostatek zásob a hrozí jim obklíčení, píše AP.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Zástupce ruských okupačních úřadů v Chersonské oblasti Kirill Stremousov v neděli v rádiu tvrdil, že ruské obranné linie v regionu byly posíleny a situace je stabilní. Okupační úřady předtím vyzvaly obyvatele Chersonu a okolních obcí, aby se evakuovali na východní břeh. Podle agentury Interfax tak učinilo dosud kolem 25 tisíc lidí.

Ukrajinská armáda podle AP uvedla, že ruské síly stáhly za západního břehu Dněpru také své důstojníky a ponechaly tam nově mobilizované nezkušené síly.

A zatímco Ukrajina po osvobození Charkovské oblasti na severu země postupuje i na jihu, úřady v západních ruských regionech sousedících s Ukrajinou se zdají být nervózní, píše AP. Gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojta informoval, že v regionu byly vybudovány dvě obranné linie a třetí bude dokončena do 5. listopadu.

Vybudování obranných linií hlásí rovněž gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Ten v sobotu zveřejnil fotografii, na které jsou linie betonových bloků ve tvaru pyramidy, které mají blokovat pohyb obrněných vozidel.

Další obranné pozice se podle zakladatele ruské Wagnerovy skupiny budují v ukrajinské Luhanské oblasti, kterou okupuje ruská armáda. Ruský podnikatel Jevgenij Prigožin, jehož skupina žoldnéřů hraje v ruské invazi na Ukrajině důležitou roli, podle AP prohlásil, že jeho uskupení buduje v Luhanské oblasti rozsáhlou opevněnou „Wagnerovu linii“.

„Projekt naznačuje, že Rusko vynakládá značné úsilí na přípravu obrany hluboko za současnou frontovou linií, pravděpodobně aby tak odradilo od jakýchkoli rychlých ukrajinských protiofenziv,“ uvedlo dnes ke zprávám o obranné linii v Luhanské oblasti britské ministerstvo obrany ve své pravidelné svodce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články