Ruské úřady znovu zavírají disidenty na psychiatrii jako v dobách SSSR

Eric Drooker

Pětadvacet let se krymské úřady vyhýbaly sovětské praxi prohlašování disidentů za duševně choré a jejich zavírání do blázinců. Nyní se k tomuto zvyku opět vrací. Tatary na Ruskem anektovaném Krymu otřáslo, když místní proruský soud poslal jejich aktivistu Ilmiho Umerova do psychiatrické léčebny na měsíc trvající testy. O případu píše server rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda.

Krymští žalobci nejprve bývalého místopředsedu vládnoucího tatarského orgánu Medžlisu obvinili v květnu ze separatismu, když veřejně odsoudil zabrání poloostrova Ruskem. Během soudního procesu byl v domácím vězení a teď v srpnu ho násilím dopravili na psychiatrickou kliniku v Simferopolu. Podle jeho kolegů má ovšem 59letý Umerov k duševní nevyrovnanosti hodně daleko.

První dny jeho nuceného pobytu, kdy nesměl přijímat návštěvy ani používat telefon, připomínaly temné doby Sovětského svazu, kdy disidenti mizeli v psychiatrických léčebnách a nikdo je už nikdy nespatřil. Podle Umerovovy dcery Ajši chtějí úřady jejího otce zlomit na duchu ještě dřív, než soudní proces skončí. Zase se vracejí k represivní medicíně, soudí Ajša. Obavy, že se oživuje zvyk posílat disidenty do blázinců, posilují i další podobné případy.

Ruský aktivista Michail Kosenko byl odsouzen k povinné „psychiatrické léčbě“ už v říjnu 2013. Jeho zločin spočíval v tom, že se na Bolotném náměstí v Moskvě zúčastnil v květnu 2012 demonstrace na protest proti třetímu mandátu prezidenta Vladimira Putina. Kosenko zůstal na psychiatrii osm měsíců. Umerov je nemocný a potřebuje pravidelnou lékařskou péči. Trpí Parkinsonovou chorobou a má vysoký tlak a cukrovku. Podle příbuzných si smí brát na klinice léky jen jednou denně, přestože je potřebuje častěji. Podle jeho dcery se mu točí hlava a občas omdlévá. Jíst může jen to, co mu přinesou příbuzní, přestože mezi jejich povolenými návštěvami někdy uplyne i 17 hodin.

Aktivisté upozorňují na porušování lidských práv. Moskevská organizace Memorial označila jeho případ za „nezákonný a politicky motivovaný“. Umerov byl obviněn ze separatismu jen proto, že v televizním rozhovoru prohlásil, že „svět musí přinutit Rusko, aby odešlo z Krymu i Donbasu“. Jeho stoupenci zdůrazňují, že Umerov nikdy nevyzýval obyvatele Krymu k ozbrojenému boji proti Rusku. Jeho názory se shodují s míněním většiny krymských Tatarů, podotýká Rádio Svobodná Evropa.

Převzato z ČRo Plus

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]