Ruské zpravodajské hry

ČTK

Miloš Zeman krátce po svém prvním zvolení prezidentem se svým hlavním poradcem Martinem Nejedlým v březnu 2013 | FOTO: ČTK

Asi jste zaznamenali, jak se dva důstojnící ruské vojenské zpravodajské služby GRU ztrapnili, když se snažili vysvětlit svou cestu do Salisbury. Tvrdili, že tam byli jen jako turisti na výletě, ale zpět do Ruska odletěli jakmile „začalo pršet“. V jejich příběhu se nachází spousta lží, v jejich pasech našla investigativní skupina Bellingcat dost důkazů o tom, že pracují pro ruské zpravdajské služby.

Podobně to Rusové nezvládli v Řecku, kde si tak přátelský režim výrazně naštvali, když jejich diplomaté brutálně zasahovali do vnitřních záležitostí Řecka. Docházelo k ruské snaze zhatit dohodu na změně jména Makedonie, což je podmínka pro vstup Makedonie do NATO a EU. Rusové byli tak agresivní, že i jinak ke Kremlu velmi přítulní Řekové nahlas řekli „a dost!“. Vyhostili dva ruské zpravodajce a dalším dvěma zakázali vstup. To se dělá, když víte velmi konkrétně, že proti vám chystají nepřátelskou operaci.

Další ruská nepřátelská operace se odehrála ve Švýcarsku.

Podle nizozemského deníku NRC Handelsblad a švýcarských novin Tages-Anzeiger byly další dva ruští vojenští zpravodajci počátkem roku zachyceni v Haagu. Odhalila je nizozemská vojenská služba MIVD, měli u sebe nástroje na proniknutí do počítačových sítí. Snažili se proniknout ke specializované labratoři ve švýcarském městě Spiez, jelikož se tam měly testovat vzorky chemické látky novičok, kteru Rusové zaútočili ve Velké Británii.

Ta samá dvojice ruských zpravdajců už byla Švýcary vyšetřována od března 2017, kdy se snažili proniknout do protidopingové laboratoře v Lausanne. Asi si vzpomenete ruský státní dopingový systém, kvůli kterému byl tento stát vyloučen z řady sportovních soutěží.

Podle švýcarských bezpečnostních institucí je každý čtvrtý Rus akreditovaný ve Švýcarsku zpravodajec. Celkem jde o 83 diplomatů a 67 Rusů bez diplomatického statusu, což vychází na zhruba 38 zpravodajců operujících jen z ruské ambasády a konzulátů, plus další nelegálové – tedy ti bez diplomatického krytí. Ve Švédsku místní kontrarozvědka mluví o třetině, v baltských státech podobně.

U nás jsou odhady podobné, zhruba třetina až slabší polovina z plus mínus 130, někde rámcově mezi 40 a 60. A to jsme desetimilionová země. A nepočítáme Martina Nejedlého, který pro Moskvu pracuje už přímo ze sídla prezidenta ČR.

Hodně se těším na výroční zprávu BIS, v které kontrarozvědka popíše ruské a čínské nepřátelské aktivity v Česku. Vyjít by měla během několika týdnů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner