Ruského novináře, který psal o korupci, převezli z vazby do nemocnice

Novinář Ivan Golunov psal o korupci v moskevské městské správě (archiv Ivana Kolpakova)

Novinář Ivan Golunov psal o korupci v moskevské městské správě | FOTO: archiv Ivana Kolpakova

Zadržený ruský investigativní novinář Ivan Golunov, který psal o majetkových poměrech zástupce moskevského starosty, musel z vazby do nemocnice.

Golunovovo zadržení vyvolalo mezi ruskými novináři vlnu solidarity, jeho kolegové demonstrovali v ruské metropoli za jeho propuštění, a i v dalších městech mu vyjadřovali podporu.

Golunov jako investigativní novinář psal především o korupci. Naposledy se zabýval rodinou zástupce moskevského starosty a jejímu prudce se navyšujícímu jmění. Úřady jej však podle informací Golunovova právníka oficiálně obvinily z držení narkotik a obchodu s nimi. Golunovova viní z obchodu s „velkým množstvím“ nelegálních drog jako je kokain nebo mefedron, za což mu hrozí 10 až 20 let vězení. Několik gramů zmíněné syntetické drogy policie údajně našla už ve čtvrtek přímo u něj a další pak údajně u něj doma.

Golunov i jeho redakce obvinění odmítají a viní úřady z toho, že Golunova chtějí potrestat za jeho investigativní práci. Novinář měl v sobotu podle původních informací stanout před soudem, ale zjevně se tak nestalo.

Ivana Golunova totiž mezitím převezli do nemocnice. Po policejní prohlídce jej jeden z policistů udeřil do hlavy, řekl novinář moskevskému portálu TV Dožď. Poté, kdy se dožadoval svého právníka, „jeden z policistů ztratil nervy a zadrženého dvakrát udeřil do spánku“.

Server Medůza sleduje podmínky Golunovova držení ve vazbě, a zatím hovoří o značném rozporu mezi zákonnými normami a realitou. Ačkoli ruský zákon zadrženým přiznává právo na právníka od okamžiku zadržení, Golunov se jej dočkal až po bezmála 16 hodinách. Právní normy také stanoví, že osoby zadržené na více než tři hodiny mají nárok na teplou stravu a v noci na postel a lůžkoviny. Golunov však po 24 hodin nedostal nic. Vyšetřovatelé mu odepřely jak jídlo, tak i spánek.

Golunov psal hlavně pro portál Medůza. Ten sice sídlí v Lotyšské metropoli Rize, ale v Rusku jej sleduje více než 10 milionů čtenářů.

V žebříčku mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) hodnotícím svobodu médií, je Rusko na 149. místě ze 180.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]