Ruského šamana, který chce vyhnat Putina, drželi na psychiatrii, ani tak se ho ale nezbavili

repro: Meduza.io

Šaman Alexandr Gabyšev | FOTO: repro: Meduza.io

Jakutský šaman Alexandr Gabyšev, který se vypravil ze Sibiře pěšky do Moskvy s cílem „vyhnat Putina“, se potýká s dalšími potížemi. 12. května jej zadrželo na 20 úředníků a převezli ho do psychiatrické léčebny. Podle aktivisty Alexeje Prjanišnikova dotyční muži zadrželi i dva ze šamanových příznivců, blogera Sergeje Tichého a jeho přítelkyni.

Alexandr Gabyšev skončil v neuropsychiatrické léčebně, kde k němu v jednu chvíli přišli nějací lidé v civilu a dožadovali se toho, aby od cesty do Moskvy upustil. Upozornila na to Agentura EU pro základní práva (FRA) s tím, že Gabyšev dostává uklidňující léky a prášky na spaní.

Prjanišnikov popsal, že na šamanův dům dotírala zhruba dvacítka mužů v civilu, kteří nepředložili žádné doklady a Gabyševa beze slova vysvětlení odvlekli. Ještě předtím jej několikrát navštívili jacísi lidé, kteří se vydávali za zdravotníky a tvrdili, že mu chtějí odebrat vzorky pro test na koronavirus. Napsal o tom server The Insider.

Loni v březnu se Alexandr Gabyšev vydal pěšky 8000 km z Jakutska do Moskvy, aby „vyhnal Putina“. Jak sám ubezpečil, z jeho strany se nejedná o žádné násilí, nýbrž o snahu o „obnovu demokracie“. Pro svůj záměr si vyhradil dva roky.

V září šamana zadrželi na hranici Burjatije a Irkutské oblasti. Odtamtud jej odvezli do Jakutska a poté do již zmíněné státní neuropsychiatrické léčebny, kde ho prohlásili za šílence. Na to ovšem nepřistoupili Gabyševovi právníci, kteří se obrátili na nezávislé experty, neboť se obávali, že by úřady mohly šamanovi nařídit nucenou ústavní léčbu. Tentokrát už ovšem psychiatři prohlásili, že Gabyšev je duševně v pořádku a léčit se nepotřebuje.

Podruhé se vypravil na cestu do Moskvy letos v lednu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner