Rusko a USA bude v sobotu jednat o syrském Halabu

Ministři zahraničí USA a Ruska mají diametrálně odlišný názor na režim syrského prezidenta Asada. (english.almanar.com.lb)

Ministři zahraničí USA a Ruska mají diametrálně odlišný názor na režim syrského prezidenta Asada. | FOTO: english.almanar.com.lb

Vojenští experti Spojených států a Ruska se v sobotu sejdou v Ženevě, kde budou jednat o situaci v syrském Halabu. Dnes to podle agentury RIA oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ten také sdělil, že syrská armáda ve východním Halabu pozastavila postup, aby umožnila civilistům odchod. Vojsko několik dní hlásí významný postup v boji o tuto část města, kterou od roku 2012 ovládala opozice. Ve středu vojáci postoupili do historického centra.

„V minulých dnech jsme si vyměňovali dokumenty o situaci v Halabu. Jsme blízko dohodě, ale chci varovat před přílišným očekáváním,“ sdělil dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Lavrov se ve středu v Hamburku sešel se svým americkým protějškem Johnem Kerrym a zabývali se rovněž situací v Halabu.

Dnes se sešli znovu a Kerry po schůzce vyjádřil naději, že dohoda o Halabu je stále možná. „Na něčem pracujeme,“ sdělil Kerry novinářům. Na otázku, zda věří v průlom v jednáních, pak odpověděl, že si jist není, ale doufá v něj.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že Rusko jednání Lavrova s Kerrym podporuje, avšak přiznal také, že není jasné, zda přinesou dohodu. „Je to stejné jako v minulých případech – otázek je více než odpovědí,“ řekl Peskov.

Mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tyyipa Erdogana dnes prohlásil, že se Turecko aktivně účastní rozhovorů, aby pomohlo ukončit boje v Halabu.

Povstalecké skupiny, které brání východní Halab, ve středu požádaly o pětidenní příměří, jež umožní evakuaci 500 nemocných a zraněných, kteří potřebují nalézavě ošetřit. Kreml ve středu oznámil, že je stále možné, že rusko-americká dohoda poskytne povstalcům možnost bezpečně z Halabu odejít. Prezident Bašár Asad očekává, že úspěch jeho armády v Halabu změní podobu syrského konfliktu zásadním způsobem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články