Rusko by chtělo letní olympiádu 2036. A chovat se normálně by nechtělo?

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov. (ČTK)

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov. | FOTO: ČTK

Udělat si olympiádu, to je zvláště pro různé diktatury podnik snů. Jednak to dává možnost nastavovat světu „lidskou tvář“, jednak se u toho dá hodně nakrást. Být to jen na nich, tak by diktátoři pořádali ve svých zemích olympiády každý rok. Teď se na kandidaturu na pořádání letních olympijských her v roce 2036 chystá Rusko.

Jak podle agentury TASS uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, nabídky podala města Sankt Petěrburg a Kazaň. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov to řekl v pátek na setkání s olympijskými vítězi a medailisty v národním vojenském a historickém muzejním komplexu Velké vlastenecké války u obce Sambek.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

„Uvažuje se o tom. Nabídky se připravují,“ odpověděl na otázku, zda Rusko uvažuje o pořádání letních olympijských her v roce 2036. Zástupcům Rostovské oblasti také doporučil, aby neotáleli s podáním přihlášky, pokud chtějí olympiádu hostit. „Několik měst již podalo své žádosti, takže neotálejte,“ řekl ministr. Olympijské hry v roce 2024 jsou plánovány v Paříži, v roce 2028 v Los Angeles a v roce 2032 v australském Brisbane.

Mohla by to už být taková tradice. V roce 1936 se hry konaly v nacistickém Německu. V roce 1940 měly proběhnout v Tokiu, ale to už byla válka a Japonsko se do ní v roce 1941 zapojilo na straně Hitlera. V roce 1980 proběhly v Moskvě a byly postiženy bojkotem kvůli invazi SSSR do Afghánistánu. Roku 2008 se jimi honosila Čína, represivní komunistický režim.

V roce 2036 by mohl končit v prezidentské funkci Vladimir Putin, který si zajistil změnami ústavy další prezidentská období. Mohl by při té příležitosti pronést nějaký projev, že v Rusku jsou drobné nedostatky, ale že se o nich ví a už se určitě budou řešit. Také by se mohlo řešit, spíš potichu, kam zase zmizely nesčetné peníze, jako to bylo při pořádání zimní olympiády v Soči a stavbě kosmodromu Vostočnyj. Uvidíme, jestli ještě bude naživu Alexej Navalnyj. Bylo by tedy hezké, kdyby v té době už Kreml neanektoval cizí území, propustil politické vězně z lágrů, přestal posílat vrahouny s poloniem a novičokem do zahraničí, neorganizoval výbuchy muničních skladů, nešířil lži z trollfabriky v Sankt Petěrburgu, neničil nezávislá média, dokázal proočkovat obyvatelstvo aspoň svým slavným Sputnikem a postavit dětem ve školách něco, co připomíná normální záchod a ne díru do smrdutého pekla.

Možná se mezitím stane něco, co ruskou fašistickou juntu smete a všechno bude jiné než v temné současnosti. Naděje umírá poslední. My už tu nebudeme, ale naděje, že by se snad v Rusku něco zlepšilo, bude ještě někde doutnat. Co na tom, lidstvo je ještě evolučně poměrně mladé.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]