Rusko by mělo odškodnit akcionáře Jukosu

Michail Chodorkovskij (repro video: youtube)

Michail Chodorkovskij | FOTO: repro video: youtube

Odvolací soud v nizozemském Haagu rozhodl, že Rusko by mělo vyplatit bývalým akcionářům ruské ropné společnosti Jukos historicky nejvyšší odškodné ve výši přes 50 miliard dolarů, což v přepočtu činí 1,1 bilionu korun. Hlavním vlastníkem této ropné společnosti byl Michail Chodorkovskij.

Netvrdím, že tento kdysi nejbohatší Rus je člověkem bez úhony. V divoké privatizaci v devadesátých letech v Rusku se lidé dostávali k majetku dost pochybnými způsoby a je téměř jisté, že ani Chodorkovskij si nepočínal v případě získaní Jukosu v rukavičkách. Jenomže on rozhodně nebyl sám, kdo takhle postupoval. A jeho problémy začaly teprve tehdy, když ve volbách začal podporovat protiputinovskou opozici. Chodorkovskij skončil ve vězení a ruské úřady postupně navýšily daňové doplatky Jukosu až na zhruba 27 miliard dolarů. Navíc mu zároveň odstavily majetek, takže firma nakonec zbankrotovala, protože neměla z čeho svůj dluh splácet.

Nejde se proto ubránit dojmu, že se jednalo o cílenou likvidaci politického konkurenta, protože mnohým jiným ruským oligarchům, kteří postupovali stejně jako Chodorkovskij, ale podporují Putina, trestní stíhání nehrozí. Například nový ruský premiér Michail Mišustin není schopen vysvětlit, jak on a jeho rodina přišli k obrovskému majetku řádově v desítkách milionů dolarů. Opoziční politik Alexej Navalnyj tvrdí, že sbírá důkazy o Mišustinových krádežích a korupcích.

Je zkrátka hodně indicií pro variantu, že likvidace Jukosu měla politické pozadí. Nahrává tomu také fakt, že největší část tohoto ropného gigantu převzala polostátní společnost Rosněfť, kterou řídil blízký člověk prezidenta Vladimíra Putina Igor Sečin.

Pokud tedy Nejvyšší nizozemský soud zamítne odvolání Ruské federace, ta by měla zmíněné odškodné vyplatit. Soudní verdikty se mají respektovat, jinak hrozí anarchie. Kreml by také v případě ignorace tohoto verdiktu riskoval zabavování svého majetku v zahraničí a takové jednání by bylo krátkozraké a kontraproduktivní. Mohlo by se totiž stát, že jiný arbitrážní spor by Rusko vyhrálo, ale pro změnu druhá strana by odmítala svoji porážku uznat. Bude proto velmi zajímavé pozorovat, jak se bude spor vyvíjet.

Autor je europoslanec (KDU-ČSL).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]