Rusko chce od Polska omluvu za polití velvyslance rudou barvou

Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev (Kum Žoržo / se souhlasem)

Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev | FOTO: Kum Žoržo / se souhlasem

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo polského velvyslance, kterému sdělilo, že Moskva očekává oficiální omluvu polských úřadů kvůli napadení ruského velvyslance ve Varšavě Sergeje Andrejeva. Oznámila to agentura TASS. Demonstranti proti válce na Ukrajině polili diplomata rudou barvou, když chtěl 9. května položit věnec k pomníku na hřbitově sovětských vojáků ve Varšavě.

„Ruská strana v souvislosti s touto událostí očekává oficiální omluvu od polského vedení a vyžaduje zajištění bezpečnosti ruského velvyslance a všech pracovníků ruských zastupitelských úřadů v Polsku,“ uvedla ruská diplomacie. Zdůraznila, že Moskva rozhodne o dalších krocích podle toho, jak Varšava na ruský požadavek zareaguje.

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau v pondělí označil polití velvyslance barvou za politováníhodný incident, který se neměl stát, protože diplomaté se těší zvláštní ochraně bez ohledu na politiku svých vlád.

Premiér Mateusz Morawiecki v úterý uvedl, že ruské zločiny na Ukrajině jsou pro mnoho lidí tak hrozným zážitkem, že příchod ruského velvyslance na hřbitov sovětských vojáků byl jasnou provokací. Premiér zdůraznil, že velvyslanec se měl řídit výstrahou polského ministerstva zahraničí, které jej od tohoto kroku odrazovalo.

Opozice vybízí vládu, ať ruského velvyslance vyhostí a sníží polsko-ruské styky na úroveň chargé d’affaires. „Ať ruský velvyslanec odjede do Moskvy. Chráníme někoho, kdo ve Varšavě jen vyvádí a k ničemu není zapotřebí,“ prohlásil na velvyslancovu adresu opoziční poslanec Pawel Kowal ze zahraničního výboru sněmovny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]