Rusko chce přejmenovat Krym

euromaidanpress.com

Ruský prezident Vladimir Putin na okupovaném Krymu, ilustrační snímek | FOTO: euromaidanpress.com

Rusko si zřejmě přejmenuje ukrajinský poloostrov Krym, který nelegálně anektovalo v roce 2014 poté, kdy jej v rozporu s Ženevskými konvencemi napadlo neoznačenými vojáky. Podle informace, kterou uveřejnil vládní deník „Rossijskaja Gazeta“, hodlá okupační správa Krymu změnit název poloostrova na „Krymská republika-Tauridus“.

Za iniciátora změny názvu citovaný zdroj označuje šéfa „národní a kulturní autonomie krymských Řeků“ Ivana Šonuse, který už dříve navrhl „potvrdit ruský status poloostrova“.

ČT

Nové jméno má odkazovat na ruskou říši a být spojeno s tauridskou gubernií, která existovala v letech 1802–1921. Citovaný režimní deník uvádí, že myšlenku na změnu názvu podpořil místopředseda vlády anektovaného poloostrova Georgij Muradov, který „Krymskou republiku“ zastupuje v Kremlu.

Rusko nelegálně anektovalo ukrajinský Krym v březnu 2014. Mezinárodní společenství společně s Ukrajinou Krym oficiálně považuje za momentálně okupované území. Z tohoto důvodu Západ (včetně EU a USA) uvalil na Rusko hospodářské a personální sankce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner