Rusko chce rozvrátit demokracii ve světě. To se mu ale nepovede, říká německá ministryně vnitra

Nancy Faeserová (Olaf Kosinsky, wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Nancy Faeserová | FOTO: Olaf Kosinsky, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Rusko se usilovně snaží dezinformacemi rozvrátit demokratické společnosti, což se mu ale nikdy nepodaří. V pátek to po jednání ministrů vnitra velkých světových ekomomik G7 prohlásila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová, podle které bude Západ své hodnoty a ideály bránit. Státy G7, kterými jsou vedle Německa také Francie, Británie, Japonsko, Kanada, USA a Itálie, proto chtějí společně zesílit boj proti dezinformacím.

„Od začátku ruské útočné války proti Ukrajině výrazně vzrostlo ohrožení naší kritické infrastruktury a šíření zahraničních dezinformací a propagandy. Rusko se snaží šířením lží znejistit společnost, podkopat důvěru veřejnosti ve státní instituce a rozdělit naši společnost. Co nejdůrazněji to odsuzujeme,“ řekla Faeserová. „Můžeme ale říci, že se to (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi nepodaří,“ dodala.

(Týdeník FORUM)

Země G7 chtějí podle Faeserové ještě více zintenzivnit již tak úzkou spolupráci v tažení proti dezinformacím, mimo jiné budou vzájemně přebírat stávající úspěšné projekty. Jako příklad zmínila Francii, která do ověřování faktů zapojila i veřejnost. „Při vyvracení dezinformací je potřebná spolupráce s občanskou společností a nelze spoléhat jen na vládní instituce,“ řekla spolková ministryně.

Faeserová rovněž sdělila, že státy G7 se shodly na podpoře ukrajinských policejních sil a na pomoci se shromažďováním důkazů o válečných zločinech, kterých se Rusko na Ukrajině dopouští. „Aby se jednou pachatelé museli zodpovídat před soudem,“ řekla ministryně.

Dalšími tématy třídenní schůzky G7, která se konala v hesenském klášteře Eberbach, byly společný boj proti extremismu, drogové kriminalitě a zneužívání dětí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články