Rusko chtělo zneužít své diplomatické budovy v Praze. České úřady tomu zabránily

Policejní zátaras před budovou velvyslanectví Ruské federace v Praze. (ČTK)

Policejní zátaras před budovou velvyslanectví Ruské federace v Praze. | FOTO: ČTK

Zbourání části plotu v okolí Českého domu v Moskvě bylo pravděpodobně reakcí na krok českých úřadů. Kanceláři ruského prezidenta totiž letos v létě zabránily v trvalém užívání budov v Česku. Ty měly původně sloužit diplomatickým účelům, realita je ovšem jiná. Rusko při jejich využívání porušuje diplomatická pravidla i tuzemské zákony. Informoval o tom Deník N.

Rusko se letos v létě mělo pokusit zapsat na většinu nemovitostí, které Kancelář ruského prezidenta v České republice využívá, takzvané požívací právo. Díky tomu by Ruská federace mohla budovy využívat i v případě převodu na jiného majitele.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Šlo o věcné břemeno, díky kterému by Kancelář prezidenta Ruské federace měla výhradní právo užívání,“ konstatoval předseda Katastrálního úřadu pro hlavní město Prahu Karel Večeřa. „Zejména na základě vyjádření FAÚ byl návrh na vklad zamítnut a ruská strana jej v reakci na to stáhla,“ vysvětlil.

Navíc by je mohla pronajímat, podnikat v nich a dál čerpat veškeré výnosy. Některé diplomatické budovy totiž ruská strana momentálně pronajímá jako byty či kanceláře nebo v nich provozuje hostel. To je ovšem v rozporu s českými zákony i diplomatickými pravidly. Za nemovitosti neplatí daně ani nájem.

Ruská federace požadovala uvalení věcného břemene na zhruba třicet z celkem 42 budov, které v Česku vlastní. Ty se nacházejí především v lukrativních pražských čtvrtích Bubeneč a Střešovice. Katastrální úřad tento požadavek konzultoval s ministerstvem zahraničí a Finančně analytickým úřadem a rozhodl se návrhu nevyhovět. Ani jeden z úřadů ovšem nezveřejnil konkrétní důvody zamítnutí.

„Všichni účastníci řízení vzali návrh na vklad zpět, a řízení tak bylo usnesením zastaveno,“ okomentovala ředitelka pražského katastru nemovitostí Jana Király. „Z důvodu mlčenlivosti, kterou FAÚ ukládá zákon o provádění mezinárodních sankcí, nemůžeme my ani FAÚ věc komentovat,“ řekla mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová. Ruská federace už další návrh nepodala.

Diplomatická situace mezi Českem a Ruskem je napjatá již řadu let a konflikt na Ukrajině atmosféru ještě zhoršil. Bývalý starosta Prahy 6 a poslanec Ondřej Kolář (TOP 09) v kontextu budov, které má Kancelář ruského prezidenta v rukou, hovořil o možnosti „znárodnění“ jako jedné z eventuálních protiruských sankcí. Umožnění Putinovi podnikat v budovách určených k diplomacii může být také považováno za nepřímou podporu financování války na Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články