Rusko chystá útoky pomocí bezpilotních letounů, tvrdí Zelenskyj. Od začátku roku jich obrana sestřelila 80

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Rusko chystá zesílení útoků na Ukrajinu pomocí bezpilotních letounů, uvedl v noci na úterý ve videoprojevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská protivzdušná obrana podle něj jenom v prvních dvou dnech roku 2023 sestřelila 80 ruských dronů.

„Máme informace, že Rusko plánuje dlouhodobý útok pomocí šáhidů,“ řekl Zelenskyj s odkazem na drony íránské výroby, které po útoku na cíl explodují. Cílem Moskvy je podle něj zlomit odpor Ukrajiny a Ukrajince, jejich protivzdušnou obranu a energetický sektor vyčerpat.

Vladimir Putin (ČTK)

Rusko na Ukrajinu zaútočilo loni 24. února. Od loňského října začalo pravidelně pomocí střel, raket i dronů útočit na energetickou infrastrukturu a ukrajinská města, kvůli vzdušným útokům se Ukrajinci potýkají s výpadky a odstávkami tepla, elektřiny či vody.

Ruské snahy oslabit ukrajinskou protivzdušnou obranu a vyřadit z provozu tamní energetickou infrastrukturu ovšem narážejí na možnosti Ukrajiny drony sestřelit, které ještě podporují dodávky zbraní ze Západu, napsal list The New York Times.

Zatím poslednímu masivnímu vzdušnému útoku čelil Kyjev a jeho okolí v pondělí. Podle ukrajinských vzdušných sil se podařilo sestřelit všech bezmála 40 ruských bezpilotních letounů, ačkoliv vedení metropole i ukrajinská společnost Ukrenerho oznámily škody na energetické síti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články