Rusko hlásí rekordní počet úmrtí na koronavirus. Vláda se prý snaží

Ilustrační foto (Pixabay/EvgeniT)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/EvgeniT

Rusko ve středu ohlásilo další rekordní počet úmrtí na koronavirus. Agresivní čtvrtá vlna pandemie nevykazuje žádné známky zpomalení a míra proočkovanosti obyvatelstva je nízká. 

Vládní informační středisko pro koronavirus oznámilo, že za posledních 24 hodin zemřelo 984 lidí. Předchozí rekord  byl 973. Rusko nyní zaznamenalo nový rekordní počet úmrtí, šlo o 11 z posledních 15 dnů.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Web Themoscowtimes.com uvádí: „Oficiální vládní počet úmrtí od začátku pandemie činí 219 329, což je nejvyšší počet v Evropě, zatímco celkový počet nadměrných úmrtí v Rusku za stejné období činí nejméně 660 000.“

Kreml, který se navzdory rostoucí čtvrté vlně vyhnul opětovnému zavedení celostátních lockdownů, zintenzivnil kampaň vyzývající Rusy, aby se nechali proti viru očkovat. Regionální představitelé znovu zavedli některá omezení, například očkovací pasy pro vstup do přeplněných míst a místní povinné očkovací kampaně pro pracovníky v některých odvětvích hospodářství. Nejméně ve dvou ruských regionech byly pozastaveny běžné lékařské zákroky, protože všechna nemocniční lůžka jsou obsazena pacienty s koronavirem.

„Rusko ve středu nahlásilo 28 717 nových případů onemocnění koronavirem, což se blíží historickému maximu zaznamenanému v prosinci loňského roku. Celkový počet případů onemocnění virem je v Rusku pátý nejvyšší na světě a činí 7,8 milionu,“ píše dále server.

Matematický model vypracovaný odborníkem z Petrohradské státní univerzity Viktorem Zacharovem předpokládá, že denní počet nakažených dosáhne do poloviny listopadu nového rekordu 35 800 případů.

Ultrakonzervativní ruský novinář a moderátor Dmitrij Kiseljov ve svém nedělním publicistickém pořadu ve státní televizi dne 3. října za nevalný stav ohledně šíření covidu-19 kritizoval občany Ruska.  Napomenul občany, že zanedbávají prevenci, zatímco stát pro ně dělá první a poslední, aby je ochránil. „Tady je pro vás vakcína. Tady jsou masky a léky. Tady máte nové nemocnice a lékaře. Ale v reakci na to si občané většinou chtěli plivnout na sebe a na ostatní,“ řekl. Že něco takového zaznělo z ruské státní televize, podle komentátorů ukazuje, že Vladimir Putin a jeho vláda jsou krizí znepokojeni natolik, že z ní viní lidi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]