Rusko hrozí jadernými zbraněmi. Vstup Švédska a Finska do NATO má za provokaci

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Rusko stupňuje své výhrůžky směrem ke Švédsku a Finsku. Dnes se k možnému vstupu zemí do NATO opět vyjádřilo. Pokud se tak stane, nadále prý již „nebude řeč o bezjaderném Pobaltí“. Místopředseda ruské Rady bezpečnosti a spojenec Vladimira Putina Dmitrij Medveděv varoval, že pokud se tak stane, Moskva odpoví posílením své obrany v regionu, píše web stanice SkyNews

Severské země zvažují po ruské invazi na Ukrajinu vstup do vojenské aliance zejména z bezpečnostních důvodů a aktuální průzkumy v obou zemích ukázaly podporu spojenectví. Takový vývoj by více než zdvojnásobil délku pozemních hranic Severoatlantické aliance s Ruskem, uvedla Moskva. Podle místopředsedy by přijetí dalších členů NATO poskytlo Moskvě „více oficiálně registrovaných odpůrců“.

(Týdeník FORUM)

“Už nemůže být řeč o nějakém bezjaderném statusu Baltského moře, rovnováha musí být obnovena,” vyslovil se Dmitrij Medveděv. Bude potřeba, aby na daném území Rusko posílilo své pozemní, námořní a vzdušné síly.

Doposud podle jeho slov žádná taková opatření Rusko nepřijalo a ani se nechystá. Zdá se, že to však momentálně záleží na dalších krocích Švédska a Finska. Ruskou reakci je třeba zvažovat „bez emocí, s chladnou hlavou“, pokračoval bývalý ruský prezident. Naznačil, že by Rusko mohlo rozmístit rakety Iskander, hypersonické zbraně a jaderně vyzbrojené lodě.

Litevský ministr obrany Arvydas Anusauskas však uvedl, že Rusko již jaderné zbraně v pobaltském regionu má. Před začátkem invaze je Rusko rozmístilo ve své exklávě Kaliningrad u Baltského moře mezi Polskem a Litvou, sdělil agentuře BNS. „Jaderné zbraně byly v Kaliningradu vždy. Mezinárodní společenství, země v regionu, si to uvědomují. Používají to jako hrozbu,“ vysvětlil ministr. „Současné ruské výhrůžky působí dost zvláštně, když víme, že takovou zbraň drží 100 km od litevských hranic,“ dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin (Adobe Stock)

Premiérky Švédska a Finska Magdalena Anderssonová a Sanna Marinová se ve středu zúčastnily společné tiskové konference ve Stockholmu. Podle Marinové je Finsko po rozsáhlé debatě zákonodárnémho sboru Eduskunty připraveno učinit rozhodnutí o vstupu do NATO v rámci následujících týdnů. Na společné tiskové konferenci uvedla, že nevidí důvod rozhodnutí zdržovat.

Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto se vyjádřil, že ruská válka změnila bezpečnostní prostředí v Evropě a vynutila si revizi finské obranné politiky. Premiérka Anderssonová informovala novináře, že ve Švédsku probíhá stejná „velmi seriózní analýza situace“ jako ve Finsku a nevidí důvod ji zdržovat. Švédský list Svenska Dagbladet ve středu napsal, že Anderssonová hodlá požádat o členství na summitu NATO na konci června. Rusko tyto postupy chápe jako provokaci, která si žádá odpověď, píše BBC.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články