Rusko, jádro a mezikrok. Premiér testuje Hrad

ČTK

Miloš Zeman krátce po svém prvním zvolení prezidentem se svým hlavním poradcem Martinem Nejedlým v březnu 2013 | FOTO: ČTK

V posledních dnech jsem mluvil s lidmi v bezpečnostních institucích a specialisty na energetickou bezpečnost, obecné čtení pondělního vyhlášení premiéra o možném prodloužení životnosti Dukovan o deset let čtou zhruba takto:

– odložení bylo na Hradě (tedy panem Nejedlým, tedy Ruskem) přijato zatím bez velkého odporu. Evidentně čekají na názor ruského vedení.

– je dost možné, že kvůli ruské technologii v Dukovanech alespoň část toho prdlužování životnosti za rámcově 20 miliard budou dělat ruské ruce, tedy pan Nejedlý alespoň něco může být schopne vykázat do Kremlu jako menší úspěch.

– v posledních týdnech se začal budit odpor proti obrovské zakázce na 150-200 miliard korun, pokud by se stavěly ty nové bloky. Ekonomicky se to nevyplatí a bezpečnostní riziko je s Ruskem obrovské, to si myslí většina českých bezpečnostních institucí.

– od počátku to byl projekt Hradu (tedy pana Nejedlého, tedy Rusů), nikoliv priorita premiéra Babiše.

– nyní se dá stejně očekávat ruský protitlak (KSČ a ruská klika v ČSSD), kdy zkusí tu pro Moskvu ideální variantu – protlačení stavby nových bloků pro Rosatom bez tendru, tedy přímé zadání mezivládní dohodou po tom šíleném maďarském způsobu (projekt Paks 2).

Celkově jde říct, že je to možný kompromis pro všechny – Rusy, Nejedlého, vládu, ČEZ. Pokud by to tak dopadlo. Rizika ruského vlivu a obrovských ruských úplatků ale zůstanou, pár desítek nebo stovek milionů z například 20 miliard se dá užít pro navyšování ruského vlivu v Česku.

Tak uvidíme. Nic rozhodnuto ještě není, je to jen mezikrok a premiérovo testování, jak to Hrad (tedy Rusko) uvidí a jak tvrdě budou reagovat v této brutální geopolitické hře.

Vyšlo na facebookovém profilu autora.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner