Ruský ideolog Alexandr Dugin považuje probíhající prezidentské volby za obdobu nastolení carské dynastie. Rusko považuje za jakousi duchovní mocnost, která zachraňuje svět.
„Teprve nyní můžeme skutečně ocenit, co znamená právo vyjádřit svůj názor, který ovlivní světové dějiny. Stejně se pravděpodobně cítili i účastníci Zemského sněmu v roce 1613, kteří volili novou vládnoucí dynastii. Ruský panovník od druhé poloviny 15. století je držitel, samovládce. A Rusko je Mocnost, poslední překážka na cestě k příchodu světa Antikrista,“ napsal Dugin na Telegramu.
Volbu Vladimira Putina vidí jako nastolení vládce, jako tomu bývalo v případě absolutistických „samoděržavných“ carů.
„Moc omezuje. A přestože hlavní břemeno leží na bedrech cara, bez Mocnosti by neobstál. A ta stojí na Lidu, je z něj utkána. Každý ruský člověk nese poslání Držitele. Na něm osobně (osobně znamená rodinně!), na jeho rozhodnutí, na jeho volbě závisí osud světa. Rusko nyní svádí nelítostný boj s ďáblem Západu. A každý hlas daný carovi, Rusku, je duchovním činem, je modlitbou, je účinným úderem zasazeným nepříteli lidského rodu,“ míní Dugin.
Volby samotné pak považuje za důležité hlavně tím, že se konají, i když výsledek je podle něj známý.
„Je jasné, že lidé se rozhodli. Ale není to mechanická danost, je to účinný historický rituál. Řeknu zvláštní věc: v našem historickém okamžiku je důležitější fakt hlasování než jeho výsledek. Výsledek je jasný. Důležitá je akce, pohyb vůle a ducha. Toto hlasování je rituálem vítězství. Hlasoval, přispěl k ruské věci. Zprávu si nechte na Poslední soud,“ uzavírá autor.
V jiném příspěvku zase uvádí, že „za těchto podmínek, v nichž se národ a země nacházejí, je prostě absolutní morální povinností vůči živým i mrtvým zúčastnit se voleb“.
Ruská opozice i západní komentátoři většinou považují ruské volby za frašku, protože Putinovo vítězství je předem dané. Kreml zlikvidoval domácí politickou opozici a někteří opoziční politici již nežijí. Boris Němcov byl zastřelen nedaleko Kremlu v Moskvě, Alexej Navalnyj nedávno za nejasných okolností zemřel v lágru za polárním kruhem. Ve vězení jsou i další známé postavy, jako třeba politik Ilja Jašin. Uvězněni byli i četní novináři a další osoby nesouhlasící s režimem, a to podle nových paragrafů proti „extremismu“ a proti šíření takzvaných nepravdivých zpráv o ruské armádě. Prakticky všechna media působící v Rusku jsou pod kontrolou Putinova režimu a většina občanů žije v informační izolaci.
Alexandr Dugin je dlouhodobě představitelem ruského fašismu, který je těsně spojen s imperialismem, nacionalismem a pravoslavnou církví, jejíž představitelé podporují invazi na Ukrajinu.
V roce 1997 Dugin ve svém článku „Fašismus – bez hranic a rudý“ popsal „národní kapitalismus“ jako předstupeň rozvoje „skutečného, pravého, radikálně revolučního a důsledného fašistického fašismu“ v Rusku. Podle něj to „v žádném případě nebyly rasistické a šovinistické aspekty nacionálního socialismu, které určovaly povahu jeho ideologie. Excesy této ideologie v Německu jsou výhradně záležitostí Němců… zatímco ruský fašismus je kombinací přirozeného národního konzervatismu s vášnivou touhou po skutečných změnách.“ Waffen-SS a zejména vědecký úsek této organizace, Ahnenerbe, byl podle něj „intelektuální oázou v rámci nacionálněsocialistického režimu,“ tvrdil Dugin, který tyto myšlenky později ještě dál rozváděl.