Rusko je připraveno bránit své zájmy všemi prostředky, prohlásil Putin

Ruský diktátor Vladimir Putin a jeho ministr obrany Sergej Šojgu na vojenské přehlídce v Sankt-Petěrburgu (2017) (Kremlin.ru / CC BY 4.0 (volné dílo))

Ruský diktátor Vladimir Putin a jeho ministr obrany Sergej Šojgu na vojenské přehlídce v Sankt-Petěrburgu (2017) | FOTO: Kremlin.ru / CC BY 4.0 (volné dílo)

Rusko dává přednost mírovým mechanismům, v případě potřeby je ale připraveno bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky, prohlásil podle agentury TASS na středečním jednání ruské rady pro lidská práva prezident Vladimir Putin. Další vlna mobilizace podle něj zatím není potřeba, protože do „zóny speciální operace“, tedy do bojů na Ukrajinu, byla zatím vyslána jen asi polovina z přibližně 300.000 v Rusku mobilizovaných mužů.

„Budeme se orientovat především na mírové prostředky. Ale pokud nám nic jiného nezbyde, budeme se bránit všemi prostředky, které máme k dispozici,“ uvedl Putin na úvod jednání rady pro lidská práva.

Ruský prezident se dnes také pokoušel rozptýlit obavy ohledně toho, že v Rusku hrozí další vlna mobilizace a že ruští vojáci nasazení na Ukrajině hromadně opouštějí bojové pozice.

Putin sice podle agentury Reuters připustil, že z „operace“, jak Kreml svou už od února trvající agresivní válku vůči sousední zemi označuje, se může stát dlouhý proces, na Ukrajinu ale podle něj bylo vysláno zatím jen okolo 150.000 mobilizovaných. Ostatní jsou prý zatím v „rezervě“ a procházejí výcvikem v Rusku.

Podle ruského prezidenta prý navíc není pravda, že by ruští vojáci na Ukrajině hromadně dezertovali. Vojáci se naopak podle něj dobrovolně vrací do bojů poté, co se zotaví ze zranění.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články